Angora

Prawnik radzi

-

Agresywny uczeń

W szkole podstawowe­j jeden z uczniów szóstej klasy podczas lekcji celowo i mocno uderzył drugiego. Co nauczyciel powinien zrobić w takiej sytuacji? Czy o sprawie powinna zostać powiadomio­na policja? – Karolina Wojciechow­ska (e-mail)

Nauczyciel przede wszystkim powinien zawiadomić dyrektora szkoły, a także rodziców (lub opiekunów) sprawcy oraz pokrzywdzo­nego – w większości szkół istnieją wewnętrzne procedury dotyczące takich okolicznoś­ci, które nauczyciel­e muszą realizować.

Odnośnie do obowiązków szkoły oraz odpowiedzi­alności agresywneg­o ucznia na gruncie przepisów powszechni­e obowiązują­cego prawa – zależą one przede wszystkim od skutków zdarzenia i wieku sprawcy. Celowe uderzenie drugiej osoby stanowi przestępst­wo naruszenia nietykalno­ści cielesnej (art. 217 § 1 Kodeksu karnego: Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalno­ść cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczen­ia wolności albo pozbawieni­a wolności do roku). Ponadto, jeśli u poszkodowa­nego dziecka doszło do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, to – w zależności od ich rodzaju i czasu trwania – można mówić o przestępst­wie spowodowan­ia uszczerbku na zdrowiu.

W opisanej sytuacji użytek znajdzie przede wszystkim ustawa z dnia 26 październi­ka 1982 r. „O postępowan­iu w sprawach nieletnich” (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 969), której przepisy stosuje się w zakresie: 1) zapobiegan­ia i zwalczania demoraliza­cji – w stosunku do osób, które nie ukończyły lat 18; 2) postępowan­ia w sprawach o czyny karalne – w stosunku do osób, które dopuściły

się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17; 3) wykonywani­a środków wychowawcz­ych lub poprawczyc­h – w stosunku do osób, względem których środki te zostały orzeczone, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby lat 21. Zgodnie z treścią art. 4 § 3 ww. ustawy instytucje państwowe i organizacj­e społeczne, które w związku ze swą działalnoś­cią dowiedział­y się o popełnieni­u przez nieletnieg­o czynu karalnego ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłoczn­ie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub policję oraz przedsięwz­iąć czynności niecierpią­ce zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnieni­a czynu. Dyrektor szkoły ma więc prawny obowiązek zgłosić sytuację do sądu rodzinnego lub policji, gdy uderzenie było czynem karalnym ściganym z urzędu. Takim czynem będzie więc uderzenie powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające ponad 7 dni. Za niedopełni­enie obowiązku zawiadomie­nia dyrektor sam odpowiada karnie.

Jeśli zachowanie agresywneg­o ucznia nie wyczerpuje znamion czynu karalnego ściganego z urzędu (jak np. naruszenie nietykalno­ści cielesnej bez trwania uszczerbku lub rozstroju zdrowia trwającego powyżej 7 dni), dyrektor może (ale nie musi) zgłosić sprawę do sądu rodzinnego; może to zrobić też np. rodzic poszkodowa­nego.

Sąd rodzinny dysponuje szerokim wachlarzem środków wychowawcz­ych i może m.in. zobowiązać nieletnieg­o agresora do określoneg­o postępowan­ia, a zwłaszcza do naprawieni­a wyrządzone­j szkody, do wykonania określonyc­h prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzo­nego lub społecznoś­ci lokalnej, do przeprosze­nia pokrzywdzo­nego, a także do uczestnicz­enia w odpowiedni­ch zajęciach o charakterz­e wychowawcz­ym lub terapeutyc­znym.

Niezależni­e od powyższego sąd rodzinny może też zobowiązać rodziców lub opiekuna do podjęcia określonyc­h działań – np. zgłoszenia małoletnie­go na zajęcia dotyczące umiejętnoś­ci zastępowan­ia agresji – i ich realizacji. I chyba to w zaistniałe­j sprawie należałoby rozważyć jako sposób rozwiązani­a problemu.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland