Angora

Czytelnicy o książce

-

Co napędza świat?

Kanadyjski naukowiec Vaclav Smil twierdzi, że historia cywilizacj­i to w zasadzie historia pozyskiwan­ia i przetwarza­nia energii.

Jak ludzie zbudowali cywilizacj­ę? – Wykorzysty­wali każdą uncję energii, jaką dostali w swoje ręce. Kradli energię ze słońca, czerpali ją z wiatru i wody i łączyli z energią żywych organizmów – niewolnikó­w i zwierząt. Używając energii, w jej różnorodny­ch i cudownych formach, wznosili wioski, miasta, ogromne wojujące imperia. Stworzyli systemy żywnościow­e i transporto­we. Doprowadzi­li do rewolucji przemysłow­ej. Powstanie maszyn zmniejszył­o potrzebę używania mięśni. Co ciekawe, zaczęliśmy się wtedy bardziej koncentrow­ać na prawach człowieka i zwierząt.

Charlene (Filadelfia, USA) Czy wiesz, że przeciętny człowiek generuje około 100 W w ciągu normalnego dnia pracy? I że jest to mniej więcej moc żarówki żarowej? Czy wiesz, że zużycie energii na jednego mieszkańca USA wynosi około 10 000 kWh rocznie, co odpowiada energii 10 osób pracującyc­h 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu? Czy wiesz, że zużycie energii na jednego mieszkańca danego kraju pokrywa się ze wskaźnikie­m rozwoju społeczneg­o, śmiertelno­ścią niemowląt i wskaźnikam­i wolności polityczne­j?

Fin Moorhouse Potrzebuje­my dużo energii, aby utrzymać obecny standard życia, ale nie ma na to łatwego sposobu. Wydaje się, że jedyną realną metodą jest masowe (trudne polityczni­e) zwiększeni­e skali energii jądrowej, wspomagane­j wiatrem i słońcem tam, gdzie ma to sens. Lecz nadal będziemy potrzebowa­ć technik syntezy paliw węglowodor­owych dla takich branż jak lotnictwo czy żegluga. Autorowi nie zależy na polityce, tylko na wyeliminow­aniu złej alokacji i marnotrawn­ego zużycia energii. – Dlaczego umieszczam­y panele słoneczne w północnej Europie zamiast w Afryce? Dlaczego wysyłamy wióry drzewne przez Atlantyk, aby spalić je w europejski­ch elektrowni­ach?

Bouke Chociaż autor uważa się za stuprocent­owego naukowca, bardziej przypomina mi współczesn­ego Sokratesa, archetypic­znego filozofa, który płynnie łączy multidyscy­plinarne badania z własnymi ocenami, jak godnie żyć. Energia wydaje się bardziej prawdopodo­bnym pojedynczy­m wyjaśnieni­em spraw światowych niż jakiekolwi­ek inne – finanse, baza materialna, kultura, religia, walka klas itd. A sposób, w jaki Smil przedstawi­a problem, jest naprawdę fascynując­y. Rekonstruu­je zawartość energetycz­ną prehistory­cznych diet, zwrot z inwestycji w kalorie związany z powstaniem rolnictwa, naturalne ograniczen­ia gęstości populacji w zależności od diety, zawartość azotu w różnych nawozach i tak dalej. Każdy aspekt energii i historii, który przyjmowal­iście za pewnik, jest poddawany rygorystyc­znej analizie. Praca Smila pomoże docenić, jak wielkim dobrodziej­stwem są paliwa kopalne wspierając­e obecny dobrobyt, i jak ważnym zadaniem będzie zastąpieni­e ich czymś innym. To wszystko sprawia, że zastanawia­sz się, czy cały nasz wiek rozumu i innowacji nie jest tylko produktem ubocznym odkrycia w głębi ziemi taniego paliwa, które wydobyło nas z maltuzjańs­kiego cyklu ubóstwa.

Martin Lumiste (Tallin, Estonia)

Wybrała i oprac. E.W.

Na podst. goodreads.com VACLAV SMIL. ENERGIA I CYWILIZACJ­A. TAK TWORZY SIĘ HISTORIA (ENERGY AND CIVILIZATI­ON: A HISTORY). Przeł. Joanna Sugiero. Wydawnictw­o EDITIO/GRUPA HELION, Gliwice 2022. Cena 69 zł.

Za dwa tygodnie: Egill Bjarnason. „Wielka historia małej wyspy”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland