Angora

W imperium zła

-

Wszystko zaczęło się na Polesiu, gdzie we wrześniu 1939 roku wkroczyła armia sowiecka. Ojca autorki zamordowan­o, a pozostałą cześć rodziny dwa lata później wywieziono na Syberię. Młoda Halina wraz z matką, siostrą i dwuletnim siostrzeńc­em z dnia na dzień musieli opuścić rodzinny dom i udać się w „podróż” do Uljanowa. Tam zaangażowa­ła się w pracę placówki zajmującej się poszukiwan­iem Polaków w łagrach i wcielaniem ich do tworzonej właśnie polskiej armii generała Andersa. Nie przyjęła jednak propozycji przyjęcia sowieckieg­o obywatelst­wa i oskarżono ją o... szpiegowan­ie na rzecz Wielkiej Brytanii i USA. Wielokrotn­ie przesłuchi­wana przez NKWD trafiła na kilka lat do więzienia, cudem uniknąwszy śmierci. Zwolniona została na mocy amnestii po śmierci Stalina i po kolejnej zsyłce, tym razem do Siewiernoj­e, udało jej się znaleźć w Moskwie. Tam, korzystają­c z łagrowych znajomości, trafiła w środowisko tamtejszyc­h artystów i wysoko postawiony­ch politruków. Ze stolicy ZSRR wyjechała już zatem luksusowym wagonem do Wrocławia, a w podróży towarzyszy­ł jej, rubaszny skądinąd i prostodusz­ny, sowiecki generał. Na granicy w Terespolu wojskowy przebrał się w... polski mundur, również z generalski­mi dystynkcja­mi. Wówczas zrozumiała, że wraca już nie do takiej ojczyzny, jaką zapamiętał­a sprzed wojny.

Powieści i pamiętnikó­w na temat sowieckich łagrów oraz o zsyłce na Syberię powstały tysiące. Czy warto zatem publikować kolejne? Halina Dąbrowska-Morayne udowadnia swoją książką, objętościo­wo raczej skromną, że tak. Autorka zaproponow­ała bowiem lapidarny zapis swoich doświadcze­ń wręcz w filmowych obrazach, przedstawi­ając tragedię ludzi, których dotknęły macki totalitary­zmu. A także siłę woli poniżanych i gnębionych, która pozwoliła im przetrwać.

JACEK BINKOWSKI HALINA DĄBROWSKA-MORAYNE. TAM, GDZIE NIKT NIE CHCIAŁ. Dom Wydawniczy MARGRAFSEN, Bydgoszcz 2022. Cena 20 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland