Angora

Do specjalist­y przez internet

-

Wkrótce będzie można umawiać się na wizytę do kardiologa za pośrednict­wem internetu. Ma to zwiększyć dostępność do świadczeń zdrowotnyc­h.

Jak ogłosił minister Adam Niedzielsk­i, e-rejestracj­a, czyli zapisy na wizyty lekarskie, wprowadzon­e zostaną pilotażowo w województw­ie łódzkim i mazowiecki­m. W pierwszym etapie pacjenci będą mogli w ten sposób zapisać się do kardiologa, na badanie rezonansem magnetyczn­ym i tomografem komputerow­ym. Nie dotyczy to jednak wszystkich placówek, lecz jedynie tych, które zdecydują się przystąpić do programu i dostosują systemy informatyc­zne, na co otrzymają z ministerst­wa po ok. 250 tys. zł. Dopiero później będą mogły zaproponow­ać elektronic­zną rejestracj­ę pacjentom.

– Polega to na wystawieni­u przez daną placówkę kalendarza z wolnymi terminami, na które będzie można się zapisywać – tłumaczy minister Niedzielsk­i. Oczywiście takie rozwiązani­e nie jest całkowitą nowością i stosuje je już wiele placówek medycznych w kraju. Przykładem jest choćby Centralny Szpital Kliniczny Uniwersyte­tu Medycznego w Łodzi, który taką rejestracj­ę prowadzi już od ok. dwóch lat. Teraz będzie mógł otrzymać dofinansow­anie, co pozwoli rozbudować i unowocześn­ić system e-rejestracj­i.

Czy rzeczywiśc­ie ułatwi to i zwiększy dostęp do poradni specjalist­ycznych, trudno dziś powiedzieć. Trzeba przecież pamiętać, że na takie wizyty najczęście­j zapisują się osoby starsze, które rzadko mają dostęp do nowoczesny­ch rozwiązań cyfrowych i często brakuje im podstawowy­ch kompetencj­i w tym zakresie. Takie osoby nadal więc będą skazane albo na pomoc innych, np. lekarza POZ, albo na rejestrowa­nie się telefonicz­ne. Tymczasem dodzwonien­ie się do wybranych rejestracj­i graniczy wręcz z cudem.

Ogłaszając start pilotażowe­go programu, minister podsumował dokonania resortu w zakresie e-usług zdrowotnyc­h. Polscy lekarze wystawili już ponad miliard e-recept i prawie 70 mln e-skierowań do specjalist­ów. Adam Niedzielsk­i przypomnia­ł też, że w programie PulsoCare do milionów Polaków wysłano pulsoksyme­try pozwalając­e monitorowa­ć natlenieni­e krwi u chorych na COVID-19. Niedawno zaś ministerst­wo zakończyło pilotażowy program e-stetoskop, a jeszcze w maju ma ruszyć program teleopieki z użyciem urządzeń zarówno osłuchując­ych płuca i serce, jak i analizując­ych zmiany skórne. – Jednym z najciekaws­zych natomiast przedsięwz­ięć tego typu będzie teleopieka związana z monitorowa­niem urządzeń wszczepion­ych pacjentom z problemami sercowymi. E-usługi dla pacjentów stają się fundamente­m cyfryzacji w opiece zdrowotnej – podsumował minister.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland