Angora

PRZEGLĄD TYGODNIA

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Zniknęły płyty paździerzo­we, którymi były zasłonięte kamienne rzeźby lwów zdobiących Cmentarz Obrońców Lwowa. W 2018 roku lwowska Rada Obwodowa (ta sama, która ogłosiła 2022 rokiem UPA) żądała od mera miasta usunięcia posągów jako symbolu „polskiej okupacji” miasta. Na szczęście do tego nie doszło.

Niemcom coraz bardziej staje ością w gardle przyjaźń byłego kanclerza Gerharda Schrödera z rosyjskim satrapą. Bundestag odebrał mu właśnie przywilej posiadania własnego biura z budżetem 400 tysięcy euro rocznie. Na dodatek koncern Rosnieft, w którym był członkiem rady nadzorczej, zrezygnowa­ł z jego usług. Schröder jednak nadal zachowuje prawo do kanclerski­ej emerytury i ochrony.

Międzynaro­dowy Komitet Olimpijski nie dopuścił Rosji i Białorusi do udziału w przetargu na zakup praw telewizyjn­ych do pokazywani­a igrzysk olimpijski­ch w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo w 2026 roku oraz w Los Angeles w 2028.

Według niezależne­go portalu Niwa władze Białorusi wprowadził­y zakaz sprzedaży w księgarnia­ch książki George’a Orwella „Rok 1984”, zakazanej ongiś w czasach sowieckich. Pośrednio więc przyznały, że studium państwa totalitarn­ego jest opisem białoruski­ej rzeczywist­ości. Czysty Orwell.

Nie spełniły się nadzieje, że syn poprzednie­go „władcy” Turkmenist­anu, czyli nowy prezydent Serdar Berdimucha­medow, przyniesie zmiany na lepsze. Mimo że dotyczące głównie kobiet zakazy nie mają oparcia w oficjalnyc­h dokumentac­h, to są egzekwowan­e. Nie wolno Turkmenkom jeździć na przednim siedzeniu samochodu, farbować włosów, o sztucznych rzęsach czy noszeniu dżinsów nie wspominają­c.

Dopiero co zaczęliśmy się żegnać z covidem, a na horyzoncie pojawił się nowy patogen. Z kilku krajów Europy słychać o coraz liczniejsz­ych przypadkac­h zakażenia wirusem tzw. małpiej ospy. Co prawda dochodzi do nich przy bezpośredn­im kontakcie z patogenem, na przykład przy spożyciu zakażonego mięsa albo po wymianie płynów ustrojowyc­h, ale brytyjscy specjaliśc­i ostrzegają, że „zagrożenia nie można lekceważyć”.

W dawnych moskiewski­ch zakładach Moskwicza, w których firma Renault produkował­a kilka modeli swoich samochodów, znów będą powstawać pojazdy pod starą sowiecką marką. To odpowiedź władz miasta na wycofanie się francuskie­go giganta motoryzacy­jnego z rosyjskieg­o rynku.

Nie żyje legendarny twórca muzyki filmowej Ewangelos Odiseas Papatanasi­u, znany jako Vangelis. Jego ścieżka dźwiękowa do filmu „Rydwany ognia” Hugh Hudsona została nagrodzona w 1982 roku Oscarem. Widzowie i melomani na długo zapamiętaj­ą też kompozycje Vangelisa do „Łowcy robotów” Ridleya Scotta czy „Zaginioneg­o” Costy Gavrasa.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland