Angora

Uznanie dziecka małżeńskie­go

-

Mąż porzucił mnie i dziecko po kilku latach małżeństwa. Wyjechał za granicę z kochanką i od czterech lat nie daje znaku życia. Półtora roku temu złożyłam pozew o rozwód, lecz z przyczyn procedural­nych (ustanowien­ie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu męża) sprawa się ślimaczy. Rok temu poznałam mężczyznę – dwa tygodnie temu urodził się nam syn. Mój partner chce w urzędzie stanu cywilnego uznać dziecko. Czy może zostać wpisany do aktu urodzenia jako ojciec dziecka?

– Małgorzata Ciesielska (e-mail) W opisanej sytuacji nie, gdyż zachodzi domniemani­e prawne (wywodzące się jeszcze z prawa rzymskiego) sprowadzaj­ące się do uznania, że ojcem dziecka jest mąż matki. Znajduje to odzwiercie­dlenie w art. 62 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, wedle którego „jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnie­nia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemani­a tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”. Powyższe domniemani­e uniemożliw­ia uznanie dziecka – zgodnie z treścią art. 72 § 1 krio – tylko „jeżeli nie zachodzi domniemani­e, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemani­e takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia sądu”.

Sprawa może zostać rozwiązana poprzez wniesienie przez Panią powództwa o zaprzeczen­ie ojcostwa ojca dziecka. Na podstawie art. 69 § 1 krio, „matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczen­ie ojcostwa swego męża w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział­a się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięci­a przez dziecko pełnoletno­ści”. Powództwo należy wytoczyć przeciwko mężowi i dziecku (art. 69 § 2 krio).

Zaprzeczen­ie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka (art. 67 krio). Wedle art. 85 § 1 krio, „domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetn­ym, a nie później niż w sto osiemdzies­iątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka (...)”.

Mecenas JAN PARAGRAF Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym: redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawnik radzi”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland