Angora

Wraki pod blokiem

-

Mamy sąsiada, który skupuje stare auta. Jest ich już około 15. Stoją po obu stronach bloku. Wszystkie są zarejestro­wane i opłacone, ale niektóre są zardzewiał­e, porośnięte mchem, z kołami bez powietrza. Poza tym większość jest pod dach wypełniona starymi komputeram­i, telewizora­mi, kartonami, kablami itp. – szpetota. Proszę o zdanie w tej kwestii.

– Marta Kozłowska (e-mail) W pierwszym rzędzie należy ustalić, na czyim gruncie znajdują się opisane pojazdy. W przypadku dróg publicznyc­h, stref zamieszkan­ia oraz stref ruchu, o jakich mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 988 z późn. zm.), zgodnie z treścią jej art. 50a ust. 1, „pojazd pozostawio­ny bez tablic rejestracy­jnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciel­a lub posiadacza”. Jeśli pojazd(y) znajdują się na którejś z opisanych dróg lub stref, to co najmniej w odniesieni­u do pojazdów, które zdążył już porosnąć mech, sprawę można zgłosić straży miejskiej (gminnej), policji, które mają obowiązek podjąć działania zmierzając­e do usunięcia tego rodzaju pojazdu.

Zgodnie z definicjam­i zawartymi w ww. ustawie, „droga publiczna” to droga w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. „O drogach publicznyc­h”, a więc droga zaliczona do jednej ze wskazanych tam kategorii dróg (krajowa, wojewódzka, powiatowa, gminna), z której może korzystać każdy, z ograniczen­iami i wyjątkami określonym­i w tej ustawie lub innych przepisach szczególny­ch. Z kolei „strefa zamieszkan­ia” to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiedni­mi znakami drogowymi. Zaś „strefa ruchu” to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiedni­mi znakami drogowymi. Wedle treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. „O drogach publicznyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1376 z późn. zm.), „drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczo­ne do ruchu pojazdów, niezaliczo­ne do żadnej z kategorii dróg publicznyc­h i niezlokali­zowane w pasie drogowym tych dróg, są drogami wewnętrzny­mi”.

Z kolei, gdy pojazdy są zaparkowan­e na drodze wewnętrzne­j (a więc nie publicznej) – która jednocześn­ie nie znajduje się w strefie zamieszkan­ia lub w strefie ruchu – właściciel gruntu (np. wspólnota mieszkanio­wa, spółdzieln­ia mieszkanio­wa) może wezwać właściciel­a pojazdów do ich usunięcia, wskazując, iż takie jego działanie narusza zasady współkorzy­stania z nieruchomo­ści wspólnej, zaś pojazdy zostaną odholowane na jego koszt na odpowiedni parking. Tymczasowo ten koszt poniesie wspólnota/spółdzieln­ia – jego zwrotu może żądać później na drodze sądowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaparkowan­y pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeń­stwa (np. wyciekają z niego płyny eksploatac­yjne, ma wybite szyby etc.) – wtedy wrakiem muszą „zaopiekowa­ć się” służby w postaci straży miejskiej lub policji.

 ?? ?? Rys. Jarosław Szymański
Rys. Jarosław Szymański

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland