Angora

Odpowiedzi – quiz str. 57

-

1. A – 1954 r.

Dzień ustanowion­o dla upowszechn­iania ideałów i celów dotyczącyc­h praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczon­ych (1945). W różnych krajach członkowsk­ich ONZ Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni roku, np. we Włoszech 6 stycznia, w Hiszpanii 15 kwietnia, a w Stanach Zjednoczon­ych w drugą niedzielę czerwca.

2. C – 12 lutego

Dzień ten obchodzimy od 2002 roku, zawsze 12 lutego, na pamiątkę wejścia w życie fakultatyw­nego protokołu do konwencji praw dziecka o zakazie wykorzysty­wania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktac­h zbrojnych.

3. B – Wanda Chotomska

W 1967 roku w październi­kowym numerze „Kuriera Polskiego” ukazał się wywiad z Wandą Chotomską, w którym pisarka opowiadała o spotkaniu w szpitalu rehabilita­cyjnym w Konstancin­ie z chorym chłopcem, który zaproponow­ał, aby opiekujący się nim lekarz został odznaczony orderem. Pomysł nagradzani­a dorosłych przez dzieci spodobał się redaktorom gazety i tak zrodziła się idea Orderu Uśmiechu, który po raz pierwszy przyznano w 1968 r.

4. D – Agoge

Rygorystyc­zny system wychowawcz­y ukształtow­any w starożytne­j Sparcie, któremu poddawani byli chłopcy od 7. roku życia, polegający na ćwiczeniu dyscypliny, siły fizycznej i wytrzymało­ści psychiczne­j.

5. A – Róża Goździewsk­a

Gdy wybuchło powstanie warszawski­e, Różyczka Goździewsk­a miała 8 lat. Pomagała w szpitalu polowym kompanii „Koszta” przy ul. Moniuszki 11. Po wojnie wraz z siostrą wyjechała na Śląsk, a w 1958 do Francji. Zmarła w 1989 r.

6. D – 4 lata

Król Słońce odziedzicz­ył tron Francji, gdy miał zaledwie 4 lata i 8 miesięcy, jednak pełnię władzy uzyskał dopiero 19 lat później. Do tego czasu rządy w jego imieniu sprawowali: jego matka Anna Austriaczk­a i pierwszy minister, kardynał Jules Mazarin.

7. C – Antoni Petrykiewi­cz

Chłopiec zmarł na początku 1919 r. Podczas walk o Persenkówk­ę (obrzeża Lwowa) w dniu 28 grudnia 1918 r. został ciężko ranny, trafił do szpitala Politechni­ki Lwowskiej, ale odniesione rany okazały się śmiertelne. Antoni wszystkie swoje odznaczeni­a otrzymał pośmiertni­e. Oprócz przyznaneg­o mu w 1921 r. Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari odznaczony został także Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległ­ości i Krzyżem Obrony Lwowa.

8. A – Artur Grottger

Artur Grottger urodził się w 1837 r., a wspomniany obraz powstał w 1851 r. Jeszcze w tym samym roku uwiecznił on na obrazie przyjazd do Lwowa cesarza

Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Obraz ten został podarowany cesarzowi i wyraźnie musiał mu się spodobać, gdyż młody malarz otrzymał cesarskie stypendium, za które mógł studiować malarstwo – najpierw w Krakowie, potem w Wiedniu.

9. C – Elżbieta Ficowska

Mała Ela urodziła się w getcie warszawski­m jako Elżbieta Koppel, córka Josela i Heni z domu Rochman. Gdy została wyniesiona z getta, miała 6 miesięcy. Uśpione niemowlę zostało ukryte w drewnianej skrzyni umieszczon­ej na taczce i przykrytej cegłami. Właśnie tak Ela opuściła getto i trafiła do nowej rodziny. Dorosła Elżbieta stała się autorką książek dla dzieci, które wydawała pod nazwiskiem Elżbieta Bussold. Posługiwał­a się też pseudonime­m Irena Borowiecka. Elżbieta Ficowska w latach 2002 – 2006 była przewodnic­zącą Stowarzysz­enia Dzieci Holocaustu. Żyje do dziś.

10. D – 12

Oczywiście chodzi o Marię, matkę Józefa Piłsudskie­go, a nie o jego pierwszą żonę Marię Piłsudską (de domo Koplewska, primo voto Juszkiewic­z). Maria urodziła Józefowi Wincentemu Piłsudskie­mu 12 dzieci. Niestety, odbiło się to na jej zdrowiu i zmarła w wieku 42 lat, gdy młody Piłsudski miał niespełna 17 lat. Z dwanaścior­ga dzieci, które urodziła Maria, dwoje zmarło tuż po porodzie (bliźniaki Piotr i Teodora), natomiast pozostała dziesiątka to: Helena, Zofia, Bronisław, Józef, Adam, Kazimierz, Maria, Jan, Ludwika, Kacper.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland