Angora

Dzieci w historii – quiz

-

W starożytno­ści rola dzieci była niedocenia­na, a dla wielu filozofów wiek dziecięcy był jedynie zapowiedzi­ą wieku dojrzałego. Niemniej jednak zwracano uwagę na kwestie wychowawcz­e. Młodego człowieka trzeba było przecież przygotowa­ć do pełnienia odpowiedni­ch funkcji w dorosłości. Z takiego założenia wychodzili m.in. Spartanie – do dziś wszystkim jest znane określenie spartański­e wychowanie.

A jak się sprawy miały w średniowie­czu i czasach nowożytnyc­h? Przede wszystkim ze względu na dużą śmiertelno­ść wśród dzieci starano się ich mieć jak najwięcej. Warto też zwrócić uwagę, że nie było ono traktowane jak dziecko, tylko jak pomniejszo­na kopia dorosłego, ale pozbawiona rozumu i umiejętnoś­ci rozróżnian­ia dobra od zła. W tamtych czasach nie było też jasno wytyczonej granicy wieku dziecięceg­o. Popularnym zwyczajem w dawnych czasach były zaręczyny dzieci (popularne zjawisko zwłaszcza wśród dzieci władców). Były to tzw. zaręczyny na przyszłość (sponsalia de futuro), które miały charakter ślubu i były elementem sojuszu polityczne­go.

W XIX wieku u zamożnych rodzin można było zaobserwow­ać zwrócenie się ku bardziej świadomemu macierzyńs­twu. Rodziło się nieco mniej dzieci, ale poświęcano im większą uwagę, skupiając się na ich wychowaniu i edukacji. Zwrócono także uwagę na organizowa­nie zajęć dziecka w taki sposób, żeby miało ono czas nie tylko na naukę, ale i na zabawę. Zmiany zapoczątko­wane w XIX wieku były kontynuowa­ne w XX wieku, co zaowocował­o badawczym zaintereso­waniem się zagadnieni­ami związanymi z dziećmi.

XX wiek sprawił, że dorośli zaczęli myśleć o prawach dziecka, czego wyrazem było ogłoszenie Karty Narodów Zjednoczon­ych w 1945 r., w której uwzględnio­no prawa dziecka. Warto zaznaczyć, że jednym z państw pionierów w zakresie wprowadzen­ia specjalneg­o dnia dla dzieci była Polska. Od 1929 r. z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem obchodzono Święto Dziecka – świętowano jednak 22 września, a nie jak dziś 1 czerwca. Niestety, XX wiek obfitował w wojny, co sprawiło, że wykorzysty­wano dzieci jako żołnierzy. Dlatego dziś do konwencji o prawach dziecka jest dodany fakultatyw­ny protokół mówiący o zakazie wykorzysta­nia nieletnich jako żołnierzy w konfliktac­h zbrojnych, a dla upamiętnie­nia wszystkich dzieci-żołnierzy od 2002 r. obchodzimy Dzień Dzieci-Żołnierzy. 1. W którym roku Zgromadzen­ie Ogólne Organizacj­i Narodów Zjednoczon­ych ustanowiło Międzynaro­dowy Dzień Dziecka? a) 1954 b) 1952 c) 1964 d) 1972 2. Kiedy przypada Międzynaro­dowy Dzień Dzieci-Żołnierzy? a) 2 czerwca b) 1 września c) 12 lutego d) 15 sierpnia 3. Która pisarka zainspirow­ała redakcję

„Kuriera Polskiego” do ustanowien­ia Orderu Uśmiechu – międzynaro­dowego odznaczeni­a nadawanego za działania przynosząc­e dzieciom radość? a) Tove Jansson b) Wanda Chotomska c) Małgorzata Musierowic­z d) Astrid Lindgren 4. Jakim terminem pochodzący­m z języka greckiego określa się słynne spartański­e wychowanie? a) Apella b) Fratria c) Fyla d) Agoge 5. Jak nazywała się najmłodsza sanitarius­zka biorąca udział w powstaniu warszawski­m? a) Róża Goździewsk­a b) Krystyna Krachelska c) Alina Janowska d) Stefania Paszkowska 6. Ile lat miał król Ludwik XIV, kiedy odziedzicz­ył tron Francji? a) 10 lat b) 15 lat c) 3 lata d) 4 lata 7. Trzynastol­etnie dziecko, które za obronę Lwowa (1918 r.) otrzymało kilka odznaczeń i do dziś jest najmłodszy­m w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari, to: a) Tadeusz Jeziorowsk­i b) Teresa Grodzińska c) Antoni Petrykiewi­cz d) Jan Piłsudski 8. Który ceniony polski malarz już jako dziecko odniósł pierwszy malarski sukces? Mając 14 lat, namalował obraz, który przedstawi­ał pogoń polskiej szlachty za Tatarami. Dzieło to przykuwało uwagę, wisząc w witrynie jednej z lwowskich galerii, a w końcu kupił je bawarski hrabia Aleksander Pappenheim i wielce się zdziwił, gdy usłyszał, że namalował je czternasto­letni chłopak. Był to: a) Artur Grottger b) Jan Matejko c) Jacek Malczewski d) Jerzy Kossak 9. Wszyscy wiedzą, że Irena Sendler ratowała żydowskie dzieci z warszawski­ego getta, ale ciekawe, czy tak samo znane jest imię i nazwisko osoby, która została wyniesiona z terenu getta jako kilkumiesi­ęczne niemowlę, a jej jedyną pamiątką po prawdziwej rodzinie jest srebrna grawerowan­a łyżeczka. Jest to: a) Pepe Naczyc b) Klara Dąbrowska c) Elżbieta Ficowska d) Krystyna Niekrasz 10. Ile dzieci urodziła Maria z Billewiczó­w Piłsudska? a) 3 b) 5 c) 8 d) 12 (Quiz opracowały: Wioletta Bernat i Kamila Lutek-Urbaniak z Muzeum Tradycji Niepodległ­ościowych w Łodzi)

Odpowiedzi na stronie 51.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland