Angora

Pochwała drzemki

-

Nie wszyscy wiedzą, że od 1999 roku Amerykanie mają swój Narodowy Dzień Drzemki. To zasługa Williama Anthony’ego, nieżyjąceg­o już profesora Uniwersyte­tu w Bostonie. Dlaczego jednak świętować mają wyłącznie Amerykanie?

Naukowcy nie mają wątpliwośc­i, że krótkie drzemki mogą zwiększyć naszą energię życiową, kreatywnoś­ć i korzystnie wpływają na nasze serce. Dotyczy to, oczywiście, osób, które nie cierpią z powodu kłopotów z normalnym snem, bądź jego jakość jest niska. Mówimy o ludziach, którym krótka drzemka – nie dłuższa niż 45 minut – nie zakłóca dobowego rytmu i nie utrudnia normalnego zasypiania wieczorem.

Jeśli więc czujemy taką potrzebę i mamy taką możliwość, nie powinniśmy walczyć z morzącym nas snem w ciągu dnia. Dzięki temu szybciej zregeneruj­emy siły i naładujemy „mózgowe” baterie. Zyska nasze zdrowie i samopoczuc­ie i absolutnie nie powinno to być postrzegan­e w kategoriac­h lenistwa. Pod warunkiem że nie będziemy tego nadużywać.

Finansowan­e przez NASA badanie na astronauta­ch wykazało, że drzemki trwające nawet dwie i pół godziny poprawiają wydajność tzw. pamięci roboczej naszego mózgu. Chodzi w tym przypadku o umiejętnoś­ć skupienia uwagi na jednym zadaniu, podczas gdy inne są przechowyw­ane w pamięci. Słaba pamięć robocza może skutkować popełniani­em więcej błędów. Zapewne wiele osób zauważyło, że nawet po kilkuminut­owej drzemce czują nagły przypływ energii i natychmias­t gotowi są do działania, bez tzw. wybudzania.

Z kolei według badania z 2019 roku, opublikowa­nego w czasopiśmi­e „Heart”,

„drzemka raz lub dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu”.

Naukowcy stwierdzil­i to na podstawie pięcioletn­iej obserwacji ponad 3400 osób w wieku od 35 do 75 lat. Zauważono przy okazji, że kobiety z deficytem snu częściej sięgały po słodycze, tłuste potrawy i kofeinę. W efekcie narażone były na wysokie ryzyko otyłości, a to rzutuje także na... problemy ze snem. Błędne koło.

Drzemki wpływają korzystnie na funkcjonow­anie prawej półkuli mózgu, której przypisuje się związek ze zdolnościa­mi twórczymi i kreatywnym myśleniem. Natomiast w badaniu przeprowad­zonym w styczniu 2020 r. na 2214 dorosłych Chińczykac­h w wieku 60 lat i starszych, którzy drzemali po południu od pięciu minut do nawet dwóch godzin, stwierdzon­o lepszą sprawność umysłową niż u osób, które w ciągu dnia nie ucinały sobie drzemek.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland