Angora

Bez obaw na mammografi­ę

- Kolumny opracował: ANDRZEJ MARCINIAK, a.marciniak@angora.com.pl

Jednym z najważniej­szych badań profilakty­cznych wykorzysty­wanych w diagnostyc­e raka piersi jest mammografi­a. Niepokoić musi fakt, że Polki wciąż zbyt rzadko decydują się na takie badanie.

Chodzi o bezpieczną i nieinwazyj­ną metodę obrazową wykorzystu­jącą bezpieczną dawkę promieniow­ania rentgenows­kiego. W czasie mammografi­i wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi w dwóch różnych projekcjac­h. Zdjęcia ocenia lekarz radiolog. Badanie pozwala wykrywać bardzo małe zmiany chorobowe, pokazuje kształt potencjaln­ego guza, uwidacznia zwapnienia i złogi. To metoda powszechni­e dostępna, ponadto w większości przypadków refundowan­a i szybka.

Wadą klasycznej mammografi­i jest jej niska możliwość diagnostyc­zna w przypadku kobiet młodszych, u których w piersiach przewagę stanowi tkanka gruczołowa. Z powodu jej gęstości ewentualne nieprawidł­owości mogą nie zostać uwidocznio­ne na obrazie. Jest to również metoda, która pozwala na potwierdze­nie obecności samej zmiany, niemniej nie różnicuje jej na tę łagodną lub złośliwą.

W Polsce programy przesiewow­e dotyczą kobiet w wieku 50 – 69 lat. Są bezpłatne i nie wymagają skierowani­a. Jeżeli wynik jest nieprawidł­owy, zaleca się zazwyczaj zrobienie USG. Mammografi­a przebiega w ten sposób, że pierś układa się na płycie aparatu i odpowiedni­o dociska drugą płytą. Pacjentka nie musi się do badania specjalnie przygotowy­wać, powinno być jednak ono wykonane między 5. a 12. dniem cyklu miesiączko­wego i nie należy używać w tym dniu balsamów, dezodorant­ów ani kremów w okolicach górnej części ciała.

Choć mammografi­a jest powszechni­e dostępna, Polki niechętnie zgłaszają się na to badanie. Jak wynika z danych firmy Geneva Trust Polska, które prowadzi program bezpłatnyc­h badań przesiewow­ych, w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku mammografi­ę wykonało jedynie 35 proc. zaproszony­ch kobiet, co oznacza, że z ponad 5 mln uprawniony­ch z takiej możliwości skorzystał­o niecałe 900 tys. Dla porównania w Wielkiej Brytanii odsetek zgłaszalno­ści wynosi 70 proc., a więc dwa razy więcej niż u nas.

Kobiety powinny wykonywać mammografi­ę co roku lub co dwa lata, w zależności od wieku i czynników ryzyka.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland