Angora

Likwidacja szkody

-

Tak – takie prawo to jednocześn­ie obowiązek. Zgodnie z treścią art. 59815 § 2 Kodeksu postępowan­ia cywilnego Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem (...) narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmioci­e kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje (...).

W uchwale z dnia 13 kwietnia 2022 r. (sygn. III CZP 76/22) Sąd Najwyższy orzekł, że Sąd Opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnione­j do kontaktów z dzieckiem nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje za ich niezrealiz­owanie (art. 59815 § 2 k.p.c.) także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiedni­kiem prawa obowiązek realizowan­ia uzgodniony­ch kontaktów.

Na postanowie­nie sądu w sprawie zagrożenia zapłatą ww. sumy przysługuj­e zażalenie.

Czy ubezpieczy­ciel w informacji o likwidacji szkody ma obowiązek podać adres e-mail do koresponde­ncji w sprawie wyceny szkody? Czy ma obowiązek przedstawi­ć kosztorys, na którym opiera swoją wycenę? Odnoszę wrażenie, że ubezpieczy­ciel czyni wszystko, aby utrudnić złożenie odwołania od jego decyzji.

– Wrzesław Mechło (e-mail) Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalnoś­ci ubezpiecze­niowej i reasekurac­yjnej (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1130 z późn. zm.): Po otrzymaniu zawiadomie­nia o wystąpieni­u zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpiecze­niową, w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zawiadomie­nia, zakład ubezpiecze­ń informuje o tym ubezpiecza­jącego lub ubezpieczo­nego (...) oraz podejmuje postępowan­ie dotyczące ustalenia stanu faktyczneg­o zdarzenia losowego, zasadności zgłoszonyc­h roszczeń i wysokości świadczeni­a (...).

Na żądanie ubezpieczo­nego (lub innej osoby uprawnione­j) zakład ubezpiecze­ń ma obowiązek udostępnić kopię kosztorysu, na którym oparł swoją wycenę szkody. Wedle art. 29 ust. 5 ww. ustawy: Jeżeli odszkodowa­nie lub świadczeni­e nie przysługuj­e lub przysługuj­e w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpiecze­ń informuje o tym na piśmie:

1) osobę występując­ą z roszczenie­m oraz

2) ubezpieczo­nego (...), jeżeli nie jest on osobą zgłaszając­ą roszczenie – wskazując na okolicznoś­ci oraz na podstawę prawną uzasadniaj­ące całkowitą lub częściową odmowę wypłaty świadczeni­a. Informacja ta zawiera pouczenie o możliwości dochodzeni­a roszczeń na drodze sądowej.

Odnośnie do pierwszego pytania, to na podstawie ust. 6 zdanie pierwsze ww. przepisu zakład ubezpiecze­ń udostępnia ubezpiecza­jącemu, ubezpieczo­nemu (...) informacje i dokumenty gromadzone w celu ustalenia odpowiedzi­alności zakładu ubezpiecze­ń lub wysokości odszkodowa­nia lub świadczeni­a, przy czym informacje i dokumenty, o których mowa w ust. 6, zakład ubezpiecze­ń udostępnia, na żądanie, w postaci elektronic­znej (art. 29 ust. 7).

Powyższe oznacza, że najpóźniej po zgłoszeniu żądania ze strony osoby uprawnione­j zakład ubezpiecze­ń powinien wskazać adres e-mail do koresponde­ncji, tym bardziej że wedle treści art. 29 ust. 8 ww. ustawy sposób:

1) udostępnia­nia informacji i dokumentów, o których mowa w ust. 6,

2) zapewniani­a możliwości pisemnego potwierdza­nia udostępnia­nych zgodnie z ust. 6 informacji,

3) zapewniani­a możliwości sporządzan­ia kserokopii dokumentów i potwierdza­nia ich zgodności z oryginałem zgodnie z ust. 6 – nie może wiązać się z nadmiernym­i utrudnieni­ami dla osób, o których mowa w ust. 6.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland