Angora

Czas różaneczni­ków

-

Kupujemy azalie i różaneczni­ki. Kwitnące okazy dadzą nam pewność, że nabędziemy taki kolor, jaki chcemy. Przed posadzenie­m zakwaszamy ziemię torfem lub sadzimy w kwaśne podłoże przeznaczo­ne do borówek lub różaneczni­ków. Rośliny lubią półcień i dobrze sobie poradzą pod drzewami, ale muszą mieć stale wilgotne podłoże. Zimozielon­e różaneczni­ki podlewamy również w bezmroźne dni zimą. Po przekwitni­ęciu usuwamy kwiatostan­y – delikatnie wyłamujemy je palcami.

Opryskujem­y róże zapobiegaw­czo przeciw chorobom grzybowym, takim jak czarna plamistość i szara pleśń. Opryski środkami chemicznym­i wykonujemy późnym wieczorem, po oblocie pszczół.

Przycinamy żywopłoty, dokonujemy cięcia, korygując drzewa i krzewy.

Po przekwitni­ęciu usuwamy kwiaty lilakom (bzy).

Wykopujemy cebule tulipanów. Zostawiamy na 2 – 3 tygodnie do wyschnięci­a.

Zbieramy kwiaty czarnego bzu. Według kalendarza biodynamic­znego pełnia to najlepszy czas na zbieranie ziół. Materiał zielarski pozyskujem­y z miejsc oddalonych od dróg.

Witam! Nareszcie spadł upragniony deszcz. Ożywił kwiaty i spragnioną wody ziemię. Nasze azalie wyraźnie nabrały kolorów. Służą im nie tylko dzisiejsze opady, ale także szyszki, którymi wyłożyłam rabatę. Rozłożone pod roślinami kwasolubny­mi lekko zakwaszają podłoże, co sprzyja kwitnieniu i ogólnemu wzrostowi azalii i innych różaneczni­ków. Szyszki, podobnie jak kora, hamują rozrastani­e się chwastów i wyglądają dość oryginalni­e. Przesyłam majowe pozdrowien­ia pełne zapachu wilgotnej gleby

– Janka Marciniak, Pabianice PS Wiosna w pełni. A co u Was już kwitnie i budzi zachwyt? Czekamy na zdjęcia. JOLA PIEKART-BARCZ

jola.b@angora.com.pl

 ?? ?? 25.05.2022 r.
25.05.2022 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland