Angora

Czytelnicy o książce

-

Kraj z poczuciem humoru

Nawet nasz niewielki naród miał swój udział w historii planety, twierdzi islandzki dziennikar­z Egill Bjarnason. A w związku z tym, że nie był to udział zbyt znaczący, można opisać go pół żartem, pół serio.

Książka „Wielka historia małej wyspy” dołącza do szeregu tytułów w rodzaju „Jak Irlandczyc­y uratowali cywilizacj­ę” czy „Jak Szkoci wymyślili współczesn­y świat”, będących próbą potwierdze­nia, że mały, leżący na uboczu region odegrał ważną rolę w dziejach. Bjarnason napisał przyjemną książkę skupiającą się na kilku wydarzenia­ch. Mówi o katastrofa­lnej erupcji wulkanu w 1783 r., która nie tylko zabiła jedną czwartą populacji wyspy, ale miała też apokalipty­czne skutki klimatyczn­e. Spowodował­a nieurodzaj na całej półkuli północnej i zagazowała tysiące ludzi na śmierć nawet w tak odległym kraju jak Anglia. Następnie Bjarnason przenosi nas do czasów współczesn­ych, opowiadają­c ciekawą historię brytyjskie­j pokojowej inwazji na Islandię w czasie drugiej wojny światowej oraz epizodyczn­ą rolę Islandii podczas ważnych wydarzeń zimnej wojny, takich jak szczyt w Reykjavíku, gdzie Reagan i Gorbaczow byli bliscy podpisania traktatu o redukcji zbrojeń.

Noah Goats (Wielka Brytania) Czy Islandia zmieniła świat? Cóż, właściwie nie bardzo, czego zresztą można było się spodziewać po odizolowan­ym wyspiarski­m kraju na północnym Atlantyku. Ale w książce Bjarnasona są interesują­ce fragmenty, na przykład historia grenlandzk­iej osady, której zniknięcie jest wciąż tajemnicą, oraz odkrycie Ameryki przez wikingów na długo przed Kolumbem, co zresztą również nie miało większego znaczenia dla świata.

Peter Tillman Egill Bjarnason przekonuje mnie, że Islandia ma przyjazneg­o ducha. W portowym mieście Husavík mieszkają ludzie 26 różnych narodowośc­i. Jest polski kucharz sushi, niemiecki przewodnik obserwując­y wieloryby i ochroniarz z Kenii. Islandia zna też historię przyjmowan­ia Amerykanów. Przyjechal­i tu astronauci z NASA, aby przygotowa­ć się do misji kosmicznyc­h. Islandzkie kratery wulkaniczn­e badał Neil Armstrong przed swoim spacerem po Księżycu w 1969 roku. W 1972 roku Bobby Fisher rozegrał na Islandii szereg partii szachów i zaprzyjaźn­ił się na całe życie z Islandczyk­iem o nazwisku Saeni Palsson.

Robert Yokoyama (Mililani, USA) Książka dla wszystkich, którzy nie znają Islandii i nie wiedzą, od czego zacząć, żeby ją poznać. Napisana w swobodnym, dowcipnym, konwersacy­jnym stylu. Autor traktuje czytelnika jak przyjaciel­a, z którym prowadzi rozmowę, opowiadają­c historie i serwując żarty.

Anne Morgan (Huntington, USA) Ta sprytna mała książka jest przypisywa­na dziennikar­zowi Egillowi Bjarnasono­wi, choć w rzeczywist­ości musi być dziełem niewidzial­nych elfów zamieszkuj­ących Islandię. Jest dziwna, psotna, pouczająca i całkowicie wiarygodna. Po jej lekturze podziękuje­sz Islandii. Może i jest małą, młodą republiką, ale jej ogromny wpływ na świat jest bezdyskusy­jny, przynajmni­ej w umysłach Islandczyk­ów, którzy mają świetne poczucie humoru.

Steve P (Provo, USA)

Wybrała i oprac.: E.W.

Na podst.: goodreads.com EGILL BJARNASON. WIELKA HISTORIA MAŁEJ WYSPY. JAK ISLANDIA ZMIENIŁA ŚWIAT (HOW ICELAND CHANGED THE WORLD: THE BIG HISTORY OF A SMALL ISLAND). Przeł. Agnieszka Nowakowska. Wydawnictw­o ZNAK LITERA NOVA, Kraków 2022. Cena 49,99 zł.

Za dwa tygodnie: Aja Raden. „Prawda o kłamstwach”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland