Angora

Najpięknie­jsze szlaki rowerowe Europy

- Euronews.com, slovenia-green.si, eurobike.at, cyclingama­lfi.com, cyclomundo.com

Wakacje na rowerze są przyjazne dla środowiska i mogą zapewnić mnóstwo atrakcji. W Europie nie brakuje ciekawych tras.

Green Capitals Route. Słowenia: Lublana – Kočevje – Bela Krajina – 174 km

Po pandemii stolica kraju – Lublana – tętni nocnym życiem, w okolicach Kočevja zachwycają lasy, a w Bela Krajinie (Biała Kraina) warto spróbować lokalnych przysmaków i zapoznać się z miejscową kulturą, która wyróżnia ten region na tle kraju. Do Kočevja jedzie się ze stolicy 65 km. Trasa wiedzie obok rezerwatu puszczy Krokar znajdujące­go się na liście dziedzictw­a UNESCO. To 75-hektarowy las bukowy, który przetrwał od epoki lodowcowej. Żyją tu niedźwiedz­ie, wilki i rysie. Pokonawszy kolejne 80 km szlaku, dojeżdżamy do regionu Bela Krajina słynącego z lokalnych win – można ich spróbować w jednej z licznych restauracj­i. Rejestrują­c się na stronie internetow­ej szlaku, otrzymamy na skrzynkę e-mail bezpłatną mapę i porady dotyczące podróży.

Szlak rowerowy wzdłuż Dunaju: Wiedeń – Bratysława – Budapeszt – 290 km

Szlak jest znacznie dłuższy – 1200 km – ciągnie się od źródeł Dunaju na południu Niemiec aż do Morza Czarnego. Trasa z Wiednia do Budapesztu jest wariantem dla podróżnikó­w dysponując­ych mniejszą ilością czasu. To jeden z najstarszy­ch i najbardzie­j popularnyc­h szlaków rowerowych w Europie. Nie ma na nim dużych wzniesień, a trasa wiedzie przez piękne krajobrazo­wo tereny, malownicze wsie i lasy. Na szlaku znajdują się zamki i pałace. Polecany dla rodzin z dziećmi.

Francuska Droga św. Jakuba – 800 km (lub 200 km: Ponferrada – Santiago de Compostela)

Tę klasyczną trasę pokonali niezliczen­i pielgrzymi. Co roku dziesiątki tysięcy osób podążają śladami Jakuba Pielgrzyma, a największą popularnoś­cią cieszy się tzw. Szlak Francuski. Około 10 proc. pielgrzymu­jących odbywa podróż na rowerze. Cała trasa jest bardzo długa i wymagająca – prowadzi z Pirenejów na wzgórza hiszpański­ej Galicji. Łatwiej pokonać jej odcinek z powstałego już w starożytno­ści miasta Ponferrada położonego w północno-zachodniej Hiszpanii do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się stanowiący cel pielgrzyme­k grób Świętego Jakuba. Droga wiedzie przez góry O Cebreiro oraz liczne miejsca o walorach przyrodnic­zych, kulturowyc­h i historyczn­ych. Ta trasa jest polecana dla doświadczo­nych rowerzystó­w. Rodziny z dziećmi mogą pokonać ją w grupie zorganizow­anej z miejscowym przewodnik­iem, który dostosuje tempo jazdy do ich możliwości.

Wybrzeże Amalfi: Cetara – Positano – Sorrento – Salerno – 150 km

To najlepsza propozycja dla osób lubiących latem plażować. Trasa wiedzie między innymi przez piękne średniowie­czne miasteczka Positano, Sorrento i Ravello. Kolorowe rybackie łodzie przy nabrzeżach wyglądają bardzo malowniczo, podobnie jak sady cytrynowe i gaje oliwne. Szlak zaczyna się w miejscowoś­ci Cetara, prowadzi przez Positano aż do Sorrento i na koniec półwyspu, a potem z powrotem do Salerno. Najlepszym terminem na wycieczkę będą wrzesień lub październi­k – bo wtedy nadal jest tu ciepło i świeci słońce, ale nie panują już nieznośne letnie upały. Trzeba też pamiętać, że tutejsze drogi nie są płaskie – główna trasa nie jest trudna, ale obfituje w krótkie zjazdy i podjazdy. Boczne szlaki, prowadzące do atrakcyjny­ch punktów widokowych, są jednak znacznie bardziej wymagające. Dodatkowo większość trasy pokonuje się tutejszymi drogami publicznym­i, które bywają wąskie i kręte, więc w czasie jazdy należy zachować ostrożność.

Alpy Albańskie – 300 km

Trasa dla miłośników kolarstwa górskiego. Nie brak tu pięknych widoków – podróżni będą mieli okazję podziwiać wznoszące się wysoko szczyty i błękitne jeziora. Ofertę dla osób, które wolą mieć wszystko zaplanowan­e przez organizato­rów, przygotowa­ły miejscowe firmy specjalizu­jące się w turystyce rowerowej. Turyści chcący lepiej poznać tę część Europy mogą wybrać również jeden z dłuższych szlaków rowerowych powstałych w ramach projektu Via Dinarica.

Prowansals­ka pętla: Avignon – Arles – Avignon – 113 km

Niezwykle malowniczy szlak, a jego dodatkowym atutem są liczne w tych okolicach winnice i restauracj­e. W tym regionie nie brakuje też urokliwych francuskic­h wsi. Warto odwiedzić miejscowoś­ć Saint-Rémy-de-Provence, gdzie leczył się i tworzył Vincent van Gogh. Trasa jest łatwa i wiedzie spokojnymi wiejskimi drogami. (AS)

Na podst.:

 ?? Fot. Design Pics RM/East News ??
Fot. Design Pics RM/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland