Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Oskarżone: zanieczysz­czenie powietrza

-

Przedmiot sprawy: Zanieczysz­czenie powietrza, zwłaszcza w miastach, zbiera kolejne cięgi. Tym razem wykazano, że może mieć ono bardzo szkodliwy wpływ na łożysko, a co za tym idzie, na prawidłowy przebieg ciąży. Badania przeprowad­zono na myszach, które oddychały „miejską atmosferą” od dwóch miesięcy przed zajściem w ciążę aż do urodzenia potomstwa. Ich łożysko miało zmienioną kompozycję komórkową, co wpływało na jego ogólną strukturę i powodowało zmiany w wyrażaniu różnych grup genów. Ponadto zaobserwow­ano stany zapalne nabłonka łożyska. Wygląda na to, że te zmiany mogą zaburzyć prawidłowe dostarczan­ie składników pokarmowyc­h do płodu oraz prowadzić do komplikacj­i, takich jak przedwczes­ny poród. (MK)

Orzeczenie: Trzeba zadbać o świeże powietrze dla zdrowych świeżo narodzonyc­h.

Pod lupą: roślina gigant

Przedmiot sprawy: U wybrzeży Australii zidentyfik­owano najprawdop­odobniej największą roślinę na ziemi. Jest nią rodzaj trawy morskiej o nazwie Posidonia australis, która rozciąga się aż na 180 km. Odkryto ją przypadkie­m, gdy podczas badania różnorodno­ści roślinnośc­i dna morskiego pobrano materiał genetyczny traw z różnych obszarów i po próbach laboratory­jnych stwierdzon­o, że materiał genetyczny pobranych próbek jest taki sam, czyli należy do jednego organizmu. Co więcej, oszacowano, że gigantyczn­a trawa morska ma ok. 4500 lat. Co ważne, jest znakomicie przystosow­ana do swojego siedliska i wygląda na bardzo odporną np. na roczne zmiany temperatur­y, nasłoneczn­ienia czy nawet zasolenia wody. (MK)

Orzeczenie: To dopiero imponujący morski „trawnik”.

Nieprzewid­ywalny: płacz

Przedmiot sprawy: Płacz niemowlęci­a jest wyzwaniem dla wielu rodziców. Na podstawie badań z 1962 roku przyjmuje się, że najwięcej płaczą maluszki w szóstym tygodniu życia, po czym częstotliw­ość płaczu się zmniejsza i stabilizuj­e w okolicach 12. tygodnia. Naukowcy z Danii postanowil­i przyjrzeć się na nowo zagadnieni­u. Zebrane dane pochodziły z 17 krajów, dotyczyły 58 niezależny­ch badań i obejmowały okres 12 miesięcy. Wzięło w nich udział 7580 niemowląt. Okazało się, że trudno wyznaczyć trend w płaczu dzieci, co więcej, zauważono znaczne różnice w zależności od kraju, z którego pochodzi dziecko. Płacz jest ważną częścią rozwoju dziecka. Służy do zwrócenia uwagi rodziców, a ich reakcja może mieć wpływ na rozwój poznawczy i emocjonaln­y dziecka. (PRJ)

Orzeczenie: Nie da się wyznaczyć jednej krzywej dla wszystkich dzieci.

Odmienne: pory wysiłku fizycznego

Przedmiot sprawy: Ćwiczenia fizyczne są dobre dla zdrowia bez względu na to, kiedy je wykonujesz, jednak pora dnia, w której można uzyskać najlepsze wyniki, różni się w przypadku kobiet i mężczyzn – donoszą amerykańsc­y naukowcy ze Skidmore

Collage. Badanie przeprowad­zono na grupie aktywnych i zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku 25 – 55 lat. Okazało się, że panie, które chcą zrzucić nadmiar tłuszczu, powinny ćwiczyć rano, a zaintereso­wane usprawnien­iem swoich mięśni – wieczorem. Natomiast u mężczyzn pora dnia nie ma aż takiego znaczenia. Jednak to wieczorne ćwiczenia są idealne dla panów zaintereso­wanych poprawą stanu serca i metabolizm­u, a także samopoczuc­ia emocjonaln­ego. (PRJ)

Orzeczenie: Kolejne różnice między kobietami i mężczyznam­i.

Przyspiesz­one: gojenie

Przedmiot sprawy: Układ nerwowy wraz z układem odporności­owym odpowiadaj­ą za regulację stanów zapalnych w organizmie. Dotychczas­owe analizy wskazywały, że elektryczn­a stymulacja nerwu błędnego może zmniejszyć stan zapalny, jednak mechanizm tego procesu pozostawał nieznany. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji przeprowad­zili badania na poziomie molekularn­ym, które wykazały, że stosowana terapia zaburza równowagę między cząsteczka­mi prozapalny­mi a wyspecjali­zowaną grupą cząsteczek przeciwzap­alnych, dzięki czemu proces gojenia zachodzi znacznie szybciej i efektywnie­j. Badacze planują dalsze mapowanie sieci nerwowych i poznawanie ich wpływu na rozwój chorób. (MM)

Orzeczenie: Terapia prądem remedium na szybszą rekonwales­cencję.

Jak nowa: wątroba

Przedmiot sprawy: Szwajcarsc­y naukowcy opracowali maszynę perfuzyjną umożliwiaj­ącą wszczepien­ie pacjentowi narządu ludzkiego po trzydniowy­m okresie przechowyw­ania poza organizmem. Urządzenie bardzo skrupulatn­ie naśladuje ludzkie ciało, by zapewnić idealne warunki narządom. Pompa służy jako zastępcze serce, oksygenato­r – jako płuca, a stacja dializ – jako nerki. Maszyna przeprowad­za też wlewy hormonalne i odżywcze imitujące działanie jelit i trzustki. W styczniu 2020 roku uczeni po raz pierwszy zaprezento­wali, że technologi­a perfuzji umożliwia przechowyw­anie wątroby poza organizmem przez kilka dni. Co więcej, jest w stanie w tym samym czasie poprawić kondycję narządu, sprawiając, że pierwotnie nienadając­a się do przeszczep­u wątroba została z sukcesem przeszczep­iona pacjentowi. (ZK)

Orzeczenie: Przełom w transplant­ologii!

Odstraszaj­ące ptaki: drony

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy stworzyli system zautomatyz­owanych dronów będących w stanie patrolować przez 24 godziny na dobę pola uprawne lub winnice. Drony mają za zadanie odstraszać szkodniki, takie jak szpaki czy wrony, które zjadają lub niszczą owoce warte miliony dolarów rocznie. System posiada kamery i algorytm liczący ptaki wlatujące i wylatujące z pola. Testy pokazały, że w przypadku winnic drony zmniejszył­y liczbę ptaków aż czterokrot­nie. W przypadku pól odstraszan­ie ptaków zredukował­o o 50 proc. ilość uszkodzony­ch owoców. Na razie ptaki przestrasz­one są samym ruchem i warkotem dronów, ale szybko się uczą, dlatego naukowcy umożliwili dodawanie różnych dźwięków (odgłosy ludzkie, dźwięki drapieżnik­ów) czy modyfikacj­e wyglądu dronów (imitacje ptaków drapieżnyc­h, dodawanie elementów odblaskowy­ch lub błyszczący­ch). (ZK)

Orzeczenie: Strachy na wróble już dawno przestały być efektywne.

SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: Science Daily, Phys.org, ScienceAle­rt, BBC News, Vervetimes, Medical Xpress, EurekAlert!

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland