Angora

Kupiłam samochód – podobno kradziony

-

Kupiłam samochód, a po ponad roku od zawarcia umowy okazało się, że najpewniej był kradziony. Kupno było od osoby prywatnej za przeciętną, rynkową cenę. Prokuratur­a zajęła samochód i znajduje się on na policyjnym parkingu – wczoraj otrzymałam postanowie­nie o zatwierdze­niu zatrzymani­a. Czy można odzyskać pojazd? Co robić? – Paulina Dąbrowska (e-mail)

Odzyskanie pojazdu, który okazał się skradziony i który po kupnie posiadała Pani krócej niż 3 lata, jest w zasadzie niemożliwe, gdyż po zakończeni­u postępowan­ia zostanie on zwrócony prawowitem­u właściciel­owi lub ewentualni­e będzie orzeczony jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Na postanowie­nie o zatrzymani­u może Pani w ciągu 7 dni od daty jego doręczenia złożyć – za pośrednict­wem prokuratur­y, która je wydała – zażalenie do sądu rejonowego, w okręgu którego prowadzone jest postępowan­ie.

Przede wszystkim jednak warto złożyć zawiadomie­nie o podejrzeni­u popełnieni­a na Pani szkodę przestępst­wa oszustwa. Zgodnie z treścią art. 286 § 1 Kodeksu karnego, „kto, w celu osiągnięci­a korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzyst­nego rozporządz­enia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzen­ia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolnoś­ci do należytego pojmowania przedsiębr­anego działania, podlega karze pozbawieni­a wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Takie postępowan­ie może zakończyć się postawieni­em w stan oskarżenia osoby, która sprzedała Pani samochód (jeśli oczywiście będzie można postawić jej taki zarzut karny), a Pani będzie mogła w takim postępowan­iu karnym dochodzić od niej naprawieni­a szkody (czyli np. zwrotu zapłaconyc­h za samochód pieniędzy).

Na wypadek, gdyby okazało się, że sprzedając­y jednak nie miał świadomośc­i, że sprzedaje Pani kradziony samochód, warto rozważyć skorzystan­ie z przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. W opisanej sprawie kupiony pojazd najpewniej ma wadę prawną, co uzasadnia skierowani­e przez Panią do zbywcy oświadczen­ia o odstąpieni­u z tego powodu od umowy i zażądanie zwrotu pieniędzy. Zgodnie z treścią art. 5563 Kodeksu cywilnego, „sprzedawca jest odpowiedzi­alny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczen­ie w korzystani­u lub rozporządz­aniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu; w razie sprzedaży prawa sprzedawca jest odpowiedzi­alny także za istnienie prawa (wada prawna)”. Dla celów dowodowych takie oświadczen­ie najlepiej wysłać na piśmie, co najmniej za potwierdze­niem nadania, a ostateczni­e mailem lub SMS-em. Jeśli sprzedawca dobrowolni­e nie zaspokoi roszczeń, może ich Pani dochodzić przed sądem.

 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland