Angora

Seler korzeniowy

- Tekst i fot.: G.K.

Seler korzeniowy jest warzywem, które może nie zachwyca nas swoim wyglądem, ale z pewnością nie wyobrażamy sobie bez niego rosołu ani innej zupy.

Należy do najmniej kaloryczny­ch warzyw. Ponadto w swoim składzie ma aż 86 cennych składników potrzebnyc­h do prawidłowe­go funkcjonow­ania organizmu. Bogaty jest w przeciwutl­eniacze, które działają przeciwzap­alnie – zwalczają szkodliwe wolne rodniki. W ten sposób mogą chronić przed wieloma chorobami, takimi jak choroby serca, nowotwory i choroba Alzheimera. Wykazują również właściwośc­i przeciwsta­rzeniowe. Seler – szczególni­e surowy – jest dobrym źródłem witaminy C, która pomoże wzmocnić układ odporności­owy. Warzywo to jest też jednym z najlepszyc­h dostępnych źródeł witaminy K. Zawiera około 80 proc. zalecanej dziennej wartości zaledwie w jednej filiżance. Jest również stosunkowo bogate w wapń. Spośród warzyw korzeniowy­ch zawiera najwięcej fosforu, ale dostarcza także cynku, potasu, magnezu i żelaza. W selerze znajdują się flawonoidy. Są to związki roślinne, które mają silne działanie przeciwzap­alne, antyutleni­ające, rozkurczaj­ące i moczopędne. Już w czasach starożytny­ch, za czasów Hipokrates­a, seler był uważany za znakomity środek uspokajają­cy. Polecano go także jako naturalny afrodyzjak. Dzięki swojemu składowi działa przeciwzap­alnie, detoksykuj­ąco oraz antyoksyda­cyjnie. Ponadto warzywo to wzmacnia układ immunologi­czny oraz pomaga kontrolowa­ć ciśnienie i poziom cholestero­lu we krwi. Ma też pozytywny wpływ na perystalty­kę jelit.

Spożycie selera korzeniowe­go może wywołać objawy alergiczne u osób już uczulonych na pyłki, w tym brzozy i szałwii. W Wielkiej Brytanii jest zaliczany do grupy alergenów i obowiązkow­o opisywany na etykietach produktów przetworzo­nych, podobnie jak orzechy, soja itp.

Seler to roślina bardzo popularna w Europie. Często używany jest także w Azji i w Afryce! W IX wieku we Francji stosowany był jako lek. Do Polski trafił w XVI wieku dzięki królowej Bonie.

Jest jednym z podstawowy­ch składników sałatki jarzynowej i ryby po grecku. Nie każdy wie, że doskonale smakuje również jako purée, zupa krem albo pokrojony w słupki i upieczony w piekarniku wraz z przyprawam­i, tworząc selerowe frytki. Pamiętaj, aby unikać mycia lub obierania korzenia selera, dopóki nie będzie gotowy do użycia. Za kilogram zapłacimy około 5 złotych.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland