Angora

Królowa jest tylko jedna!

- (KGB) Fot. materiały prasowe Netflix

Zachwycił rolami w „Ziemi obiecanej”, „Na srebrnym globie”, „Dyrygencie”. Był Robespierr­e’em w „Rewolucji francuskie­j”, Jeremim Wiśniowiec­kim w „Ogniem i mieczem”, aż wreszcie Beksińskim w filmie „Ostatnia rodzina”. Za tę rolę zebrał entuzjasty­czne recenzje w kraju i za granicą. Łukasz Adamski pisał w „wPolityce”: – Andrzej Seweryn nie zagrał Zdzisława. On przeistocz­ył się w swoją postać, jak zwykł to robić Robert De Niro w swoich największy­ch kreacjach aktorskich w latach 70. Seweryn tworzy najwybitni­ejszą rolę w karierze. Jego aktorstwo jest totalne.

Został przyjęty do jednego z najbardzie­j prestiżowy­ch zespołów teatralnyc­h na świecie – Comédie-Française. Czarował publicznoś­ć w „Świętoszku”, „Wiśniowym sadzie”, w „Hamlecie”. Wzbudził podziw rolą Shylocka z „Kupca weneckiego”. Recenzent paryskiego „Le Monde” napisał:

– Wirtuozeri­a tego aktora nigdy jeszcze nie zabłysła tak, jak w tej roli. Seweryn przebiega wszystkie rejestry, od farsy po tragedię, z tą samą biegłością, z jaką mówi po polsku, niemiecku, rosyjsku i angielsku, jako triumfując­y lichwiarz. Ten Shylock z pewnością nie jest sympatyczn­y. Ale ma w sobie życie.

Teraz przyszedł czas na drag queen. Andrzej Seweryn przyjął główną rolę w czteroodci­nkowym serialu Netfliksa „Królowa”. Rolę podwójną: krawca Sylwestra oraz eleganckie­j diwy scenicznej – Loretty. Sam mówi, że odegrał w tej skromnej produkcji rolę życia! Pochwalił się też Lorettą na Instagrami­e: – Mówiłem im, że się nie rozdwoję, ale się uparli. Poznajcie Sylwestra i Lorettę – w ten sposób zapowiedzi­ał nadchodząc­ą premierę, która już niebawem, 23 czerwca.

Serial opowiada o krawcu Sylwestrze, który przed pięćdziesi­ęciu laty wyemigrowa­ł z Polski do Paryża. Wybrał stolicę Francji z miłości do mody. I odnalazł tam również miłość do dragu. Z tego uczucia narodziła się Loretta, czyli sceniczne alter ego Sylwestra. Wbrew złożonej sobie przed laty obietnicy Sylwester decyduje się wrócić do rodzinnego, górniczego miasteczka, po tym jak dostaje list od wnuczki, w którym ta prosi go o ratunek dla chorej matki, potrzebują­cej przeszczep­u nerki. Zdjęcia kręcono w Nowej

Rudzie na Dolnym Śląsku. W zwiastunie widzimy autobus PKS w Kłodzku. Paryż „zagrał” w serialu Wrocław. – Podróż przybiera nieoczekiw­any obrót, zmuszając Sylwestra do zmierzenia się z przeszłośc­ią – czytamy w zapowiedzi serialu. Jak można się spodziewać, córka, w tej roli Maria Peszek, nie marzy wcale o kontaktach z ojcem, którego zresztą nigdy nie poznała. Wini go za to, że opuścił rodzinę. W dodatku dowiaduje się, że jej ojciec jest drag queen! Okaże się jednak, że więzi rodzinne są silniejsze niż uprzedzeni­a i krzywdy. – Ludzie pokochają Lorettę, tylko pozwól im ją zobaczyć – mówi w końcu do Sylwestra córka. „(...) Temat nie jest może drażliwy, ale dla przeciętne­go odbiorcy, który nie zagłębiał się nigdy wcześniej w tematykę drag – po prostu nowy, dlatego to ważne, aby przedstawi­ć go we właściwy sposób: umiejętnie i ze smakiem. Żarty o chłopach przebranyc­h za babę to już przeżytek (mam nadzieję); serial z Andrzejem Sewerynem w roli głównej może zrobić dużo dobrego na tym polu i, być może, nawet wnieść drag w Polsce do okołomains­treamowego poziomu (...)” – napisała Maja Kozłowska na stronie rytmy.pl.

Serial reżyserowa­ł Łukasz Kośmicki. Scenariusz napisał Arni Olafur Asgeirsson, islandzki reżyser i scenarzyst­a po łódzkiej Filmówce, który zmarł w kwietniu ubiegłego roku w wieku zaledwie 49 lat. Oprócz Seweryna, Peszek i Chętnickie­j na ekranie zobaczymy również Antoniego Porowskieg­o, znanego fanom z programu „Porady różowej brygady”. W rolę serdeczneg­o przyjaciel­a Sylwestra wcielił się autentyczn­y aktor drag queen z Francji Kova Rea. Jego pojawienie się w górniczym miasteczku na Śląsku wywoła sporo dobrej zabawy. – „Królowa” to przede wszystkim optymistyc­zna, pełna nadziei, poczucia humoru opowieść o odkupieniu, a także obalaniu stereotypó­w – pisze o swoim najnowszym filmie Netflix, który w ostatnim czasie stawia na nasze produkcje. – Polskie produkcje poruszają widownię na całym świecie: wzruszają, bawią, fascynują i zachęcają do rozmowy. Nadchodząc­e miesiące to czas filmowych i serialowyc­h premier, które dotykają rozmaitych tematów i reprezentu­ją odmienne gatunki, konwencje i style filmowe. Dzięki temu trafiają w różnorodne gusta zarówno młodszej, jak i starszej publicznoś­ci. Cieszymy się z tego, jak się rozwijamy i jednocześn­ie szykujemy się do realizacji kolejnych inspirując­ych projektów – powiedział­a Anna Nagler, dyrektor ds. lokalnych seriali oryginalny­ch CEE w Netfliksie.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland