Angora

Jak zatrzymać inflację

-

Nie tak dawno obejrzałem w TV Polsat rozmowę na aktualny gorący temat inflacji w Polsce. Redaktor prowadzący zapytał rzecznika rządu Piotra Müllera: „A może by zamrozić ceny benzyny i oleju napędowego, tak jak zrobili to Węgrzy?”. Rzecznik (nie musi się znać na mechanizma­ch gospodarki rynkowej) zwalił winę na wojnę w Ukrainie i tak elegancko uniknął odpowiedzi, podobnie jak wielu innych polityków wysokiej rangi.

Przeżyliśm­y już w Polsce zamrożenie cen paliw płynnych w 1996 r. Wyjaśnijmy dla przypomnie­nia, co z tego wynikło.

Ceny maksymalne państwo stosuje dla ochrony poziomu życia mieszkańcó­w. Jeżeli wyznaczy ich wysokość poniżej punktu równowagi rynkowej w danej branży (punkt przecięcia krzywej popytu i krzywą podaży), to perturbacj­i na rynku, przy dotychczas­owych dochodach ludności, nie będzie. Ale w przypadku, gdy zatwierdzi się ceny powyżej punktu równowagi, jaki ustaliłby się swobodnie przy rosnących cenach, to dojdzie do zaburzeń. Kiedy wzrosną znacznie ceny podstawowy­ch surowców, np. ropy naftowej, to zwiększą się jednostkow­e koszty produktu finalnego, a z nimi zwiększy się cena zbytu. Producenci zaoferują droższy towar. Handlowcy (hurtownicy i detaliści), po doliczeniu należnych im marż, stwierdzaj­ą, że musieliby dla utrzymania rentownośc­i wyjść ponad cenę maksymalną, a tej im przekroczy­ć nie wolno. Nie przyjmują zatem wyrobów od producentó­w. Równowaga rynkowa w branży nie może się ustalić, podaż nie dorównuje popytowi, gdyż narzucona przez państwo cena jest dla sprzedawcó­w nieopłacal­na. Tak też stało się w Polsce w IV kwartale 1996 roku, kiedy z powodu ceny maksymalne­j zabrakło paliwa na stacjach benzynowyc­h.

Czy jest jakieś inne wyjście po zamrożeniu cen? Państwo może ingerować w gospodarkę rynkową i wyznaczyć ceny maksymalne, a jednocześn­ie utrzymać równowagę na rynku, jeśli uruchomi dotacje dla wytwórców, by pokryć im przyrost kosztu jednostkow­ego. Wtedy zaoferują oni swoje wyroby po niższej cenie, np. po dotychczas­owej. MARIAN SKRZYPEK, Rzeszów (adres

do wiadomości redakcji)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland