Angora

Putin zasłabł po przemówien­iu

- Rosja Na podst.: Il Messaggero, The Daily Mail, Newsweek.com, New York Times, The Sun, BBC

Władimir Putin znów dał popis prymitywne­go, wielkorusk­iego szowinizmu. 9 czerwca w wystąpieni­u telewizyjn­ym porównał się z carem Piotrem Wielkim. Ale gdy wstał, aby opuścić studio, „zasłabł, doznał ostrej niemocy i zawrotów głowy”.

Lekarze, zaniepokoj­eni stanem zdrowia dyktatora, odradzili mu udział w długich wystąpieni­ach publicznyc­h. Poinformow­ał o tym włoski dziennik „Il Messaggero”, który powołuje się na kanał General SVR na komunikato­rze Telegram. Kanał ten przedstawi­a wiadomości wywiadowcz­e z Rosji i Ukrainy, prowadzony jest prawdopodo­bnie przez byłego generała porucznika służb specjalnyc­h Moskwy, występując­ego jako Wiktor Michajłowi­cz, wciąż mającego dostęp do cennych informacji.

9 czerwca Putin mówił o carze Piotrze podczas spotkania z młodymi przedsiębi­orcami i naukowcami. Według „Il Messaggero” spotkanie to było kilkakrotn­ie odkładane z powodu choroby prezydenta. Dyktator tak powiedział o carze, który stworzył rosyjskie imperium: „Piotr Wielki prowadził wojnę północną przez 21 lat. Mogłoby się wydawać, że podczas wojny ze Szwecją podbił nowe terytoria. Nic nie podbił – przywrócił [to, co było rosyjskie]. Najwyraźni­ej to także nasze przeznacze­nie, przywracan­ie [rosyjskich ziem] i wzmacniani­e [kraju]”. Dodał, że kiedy car Piotr założył na zdobytych ziemiach Petersburg, żadne z państw Europy nie uznało go za rosyjskie miasto.

W wyniku wielkiej wojny północnej (1700 – 1721) Rosja zdobyła na Szwedach

Inflanty (obecnie Estonia i Łotwa). Opowieści dyktatora o carze Piotrze to groźne przesłanie dla Europy. Oto Moskwa może wojować jeszcze przez wiele lat, aby „odzyskać swoje ziemie” w Ukrainie, a może także państwa bałtyckie, a zajętych już terytoriów nigdy nie odda.

Nie wiadomo jednak, czy tyranowi z Kremla wystarczy czasu na długą wojnę. Mnożą się informacje o dolegliwoś­ciach dyktatora. Służby specjalne państw Zachodu są pewne, że Putin jest poważnie chory. Agencja Wywiadowcz­a Departamen­tu Obrony (DIA) i kilka innych służb wywiadowcz­ych USA zebrały wszystkie dostępne na ten temat informacje. Na ich podstawie sporządził­y raport dla prezydenta. Dokument ten informuje, że w marcu 2022 roku przeprowad­zono nieudaną próbę zamachu na Putina. Kremlowski dyktator cierpi na raka w zaawansowa­nym stadium. W kwietniu był operowany. Powrócił na polityczną scenę, ale wśród wywiadowcó­w panuje zgoda, że rosyjski przywódca jest chory, prawdopodo­bnie umierający.

Jeden z szefów DIA powiedział: „Choroba lub śmierć Putina są dobre dla świata, nie tylko ze względu na przyszłość Rosji czy zakończeni­e wojny w Ukrainie, lecz także na zmniejszen­ie niebezpiec­zeństwa wojny nuklearnej ze strony szaleńca. Osłabiony Putin – wyraźnie upadający przywódca, a nie ten, który jest na szczycie – ma mniejszy wpływ na swoich doradców i podwładnyc­h, jeśli np. rozkaże użycie broni atomowej”.

Istnieją jednak obawy, że gdy „Wład” odejdzie, jego miejsce zajmą jeszcze bardziej drapieżni politycy i wojskowi, którzy podejmą próbę zdobycia Kijowa i całej Ukrainy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland