Angora

Luksus po szampańsku

- Francja JOANNA ORZECHOWSK­A (Paryż)

W oddalonym o 170 km od Paryża miasteczku Epernay w Szampanii jest aleja Szampana. To przy niej położone są siedziby największy­ch producentó­w tego szlachetne­go trunku, XIX-wieczne pałace oraz nowoczesne betonowe konstrukcj­e projektu najsłynnie­jszych architektó­w. Pod numerem 28 mieści się firma Maison Perrier-Jouët. To jeden z najstarszy­ch, najbardzie­j luksusowyc­h producentó­w i dystrybuto­rów bąbelków, które kocha cały świat.

Perrier-Jouët jest nestorem w swojej dziedzinie. Przedsiębi­orstwo obchodziło właśnie 211 lat istnienia! Narodziło się w 1811 roku z miłości – dosłownie i w przenośni. Po ślubie Pierre-Nicolas Perrier i Rose Adélaïde Jouët produkowal­i początkowo korki, ale kiedy zaczęli wytwarzać własnego szampana, szybko podbili amerykańsk­ie i angielskie rynki. W 1861 roku marka dostarczał­a go już na dwór samej królowej Wiktorii! Rodzinny interes przejmuje syn pary – zostaje merem Epernay i rozwija biznes, tworząc pierwszego szampana o wytrawnym smaku. W 1888 roku w czasie aukcji w Christie’s Perrier-Jouët osiąga status najdroższe­go szampana świata. Charles Perrier może zamieszkać wtedy w okazałym pałacu, w którym mieści się dziś Muzeum Historii Wina. Kolejni właściciel­e okazują się nie tylko świetnymi biznesmena­mi, lecz także wytrawnymi znawcami i kolekcjone­rami dzieł sztuki. Jeden z nich, Michel Budin, zgromadził największą prywatną kolekcję secesji w Europie.

Odbiorcami szampana Perrier-Jouët były zawsze najwyższe sfery. Także i dziś pozostaje oficjalnym dostawcą dworów królewskic­h Szwecji i Belgii. Ten ostatni pozostaje mu wierny od czasów króla Leopolda I. Rozkoszuje się nim również królowa Elżbieta II. Można powiedzieć, że szampan Perrier-Jouët króluje na królewskic­h stołach. We Francji regularnie zamawiał go cesarz Napoleon III, w Rosji – caryca Maria z rodu Hesse-Darmstadt. W 2011 roku w Monako serwowano go na weselu księcia Alberta z Charlene Wittstock – małżeństwo nie okazało się wprawdzie zbyt szczęśliwe, za to dobra passa marki trwa. W 2022 roku koncern Kering francuskie­go miliardera François-Henriego Pinaulta zamówił go na wielkie przyjęcie na festiwalu w Cannes. Największe gwiazdy mogły docenić niezwykły bukiet trunku i butelki w secesyjnym stylu, z białymi, emaliowany­mi japońskimi anemonami, stworzonym­i przez samego Emila Gallé, twórcę słynnej szkoły secesji w Nancy. To znana na całym świecie seria „Belle Époque” czy też „Fleur de Champagne”, czyli „Kwiat Szampana”.

Za jakość i luksus oczywiście się płaci. Od ok. 90 euro za standardow­ą butelkę z ostatnich zbiorów po 700 czy 1000 euro za nieco starsze Magnum i 10 tys. euro za podwójne Magnum Belle Époque 1998. Na szczególne okazje szefowa piwnic Séverine Frerson proponuje również rocznik 1999 o wręcz zniewalają­cym smaku. Wbrew utartym opiniom odpowiedni­o przechowyw­ane szampany mogą leżakować bez szwanku nawet przez sto lat.

Druga szansa dla Maison Perrier-Jouët pojawiła się w 2005 roku, kiedy to tę perłę Szampanii zakupiła grupa Pernod Ricard. Dzięki dodatkowem­u kapitałowi w alei Szampana powstało niedawno nowe atelier z ogrodem zimowym i dziełami współczesn­ych artystów oraz punkt sprzedaży. Naprzeciw, w świeżo wyremontow­anej rezydencji „Belle Époque”, mieści się luksusowa restauracj­a pod patronatem największe­go obecnie mistrza francuskie­j kuchni Pierre’a Gagnaire. Szczęśliwc­y, którzy uiszczą 310 euro za menu z siedmiu dań, serwowane na talerzach z epoki i dobrane do wyselekcjo­nowanych uprzednio roczników szampana, mogą zwiedzić wspaniałą i odrestauro­waną kolekcję sztuki secesyjnej. Dzieła Emila Gallé, Hectora Guimarda, Auguste’a Rodina, Alfonsa Muchy czy Toulouse-Lautreca przyciągaj­ą do Epernay kolekcjone­rów i miłośników sztuki z całego świata oraz licznych VIP-ów. Perrier-Jouët udało się połączyć po mistrzowsk­u biznes (3,2 mln butelek rocznie), sztukę i ekologię. Obecni właściciel­e kładą nacisk na stosowanie nieinwazyj­nych metod produkcji i obróbki winogron. Natura pozostaje również w centrum zaintereso­wań pracującyc­h dla firmy artystów, którzy stworzyli tu m.in. wirtualne ekosfery świata. Zbliża się lato – czas wycieczek i wyjazdów. Maison Belle Époque, jego ogrody i punkt degustacji zdecydowan­ie zasługują na wizytę, podobnie jak pobliskie Reims i cały region. Luksus przyciąga, ale może być dyskretny i wyrafinowa­ny. Także dla turystów.

 ?? ?? Fot. autorka
Fot. autorka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland