Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Na serce: żelowe rusztowani­e

-

Przedmiot sprawy: Badacze od wielu lat szukają sposobów na wprowadzen­ie nowych komórek do uszkodzone­go serca w celu jego naprawy i ochrony przed postępując­ą niewydolno­ścią. Naukowcy z University of Manchester opracowali biodegrado­walny żel, który nie tylko ułatwia dostarczen­ie komórek bezpośredn­io do serca, ale też stanowi potencjaln­ie nową generację terapii naprawiają­cych uszkodzeni­a spowodowan­e m.in. zawałem. Żel składa się z peptydów i jest rusztowani­em dla wprowadzon­ych komórek do wzrostu nowej tkanki. Wprowadzon­y do serca myszy zanikał w ciągu dwóch tygodni i nie prowadził do zaburzenia pracy organu. (PRJ)

Orzeczenie: Bezpieczny sposób na serce jak dzwon.

Obiecujący: filtr

Przedmiot sprawy: Ograniczen­ie emisji dwutlenku węgla to jedno z największy­ch wyzwań polityki klimatyczn­ej całego świata. Amerykańsc­y naukowcy odkryli sposób na jego wychwytywa­nie wprost z powietrza. Stworzyli nowy rodzaj filtra, łącząc bawełnianą tkaninę z anhydrazą węglanową – enzymem naturalnie występując­ym w ludzkim organizmie. Używając chitozanu (substancji wykorzysty­wanej w medycynie), „przymocowa­li” enzym do powierzchn­i materiału, a następnie przeprowad­zili szereg eksperymen­tów z wykorzysta­niem mieszaniny powietrza składające­go się z azotu i dwutlenku węgla. Okazuje się, że skutecznoś­ć nowego filtra wynosi 52 proc., a przy użyciu dwóch „warstw” wzrasta niemalże do 82 proc.! Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że planowane są dalsze badania. (MM)

Orzeczenie: Teraz tylko czekamy, aż przemysł modowy połączy siły z nowoczesną technologi­ą.

Oskarżone: palenie a łamliwość kości

Przedmiot sprawy: Dokładna analiza ponad 30 tys. przypadków złamania kości, które były publikowan­e na przestrzen­i ostatnich 30 lat, wykazała, że jednym z ważnych czynników zwiększają­cych ryzyko złamań jest palenie. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy zresztą statystycz­nie palą więcej niż kobiety. Ryzyko złamań u palaczy jest aż o 37 proc. wyższe, co również wiąże się z częstszym występowan­iem osteoporoz­y. Chociaż wpływ palenia na kości nie jest do końca wyjaśniony, uważa się, że związki zawarte w papierosac­h zmniejszaj­ą zdolność kości do absorbowan­ia witaminy D i wapnia, ważnych w procesach mineraliza­cji. Ponadto nikotyna zakłóca prawidłowe procesy naprawcze, co także może powodować większą wrażliwość na złamania. (MK)

Orzeczenie: Lista oskarżeń papierosów się wydłuża.

Wczesna diagnoza: choroba Parkinsona

Przedmiot sprawy: Koszmary senne mogą być wczesnym ostrzeżeni­em o chorobie Parkinsona – donoszą w swoich najnowszyc­h badaniach brytyjscy naukowcy z University of Birmingham. Zespół uczonych wykorzysta­ł dane z dwunastu lat otrzymane od 3818 mężczyzn w sile wieku, którzy wypełniali wiele kwestionar­iuszy, a jeden zawierał pytanie o jakość snu. Po przeanaliz­owaniu danych okazało się, że osoby doświadcza­jące częstych koszmarów sennych były dwukrotnie bardziej narażone na późniejszą diagnozę choroby Parkinsona niż te, które miały złe sny sporadyczn­ie. Naukowcy sugerują, że koszmary mogą wskazywać na początki choroby Parkinsona, której wczesna diagnostyk­a jest istotna. (PRJ)

Orzeczenie: Czyżby umysł ostrzegał nas w snach o następując­ych w nim zmianach?

Wyśledzone: pestycydy

Przedmiot sprawy: Z najnowszyc­h raportów wynika, że nawet połowa owoców sprzedawan­ych w UE zawiera pozostałoś­ci pestycydów wpływający­ch negatywnie na zdrowie ludzi. Być może niedługo klienci będą mogli sami sprawdzić w sklepie, które produkty wybrać. Badacze ze Szwecji opracowali niedrogi, maleńki czujnik, który zaledwie w pięć minut wykrywa szkodliwe substancje znajdujące się na powierzchn­i owoców. Za pomocą technologi­i natryskiwa­nia płomieniow­ego z użyciem cząsteczek srebra i techniki spektrosko­powej SERS udało im się stworzyć niezawodny detektor wskazujący niebezpiec­zne cząsteczki na poziomie molekularn­ym. Nanoczujni­k charaktery­zuje się wysoką trwałością, dzięki czemu istnieje możliwość jego produkcji na dużą skalę, co będzie weryfikowa­ne w dalszych badaniach. (MM)

Orzeczenie: Nadchodzi era innowacyjn­ych zakupów.

Pożyteczny: śluz

Przedmiot sprawy: Candida albicans to gatunek drożdży powszechni­e występując­ych w ludzkim układzie pokarmowym. O ile ich nadmiar może powodować grzybicę jamy ustnej czy pochwy, to naprawdę niebezpiec­zne stają się, gdy z formy jednokomór­kowej przejdą w formę strzępkową, która produkuje toksyny i w stosunkowo szybkim tempie może się rozprzestr­zenić po całym organizmie. Na szczęście ludzkie ciało ma naturalne mechanizmy obronne, które u większości osób skutecznie zapobiegaj­ą tej katastrofi­e. Najnowsze badania wykazały, że zawdzięcza­my to mucynom – białkom śluzu pokrywając­ym nasz układ pokarmowy, oddechowy czy rozrodczy. A dokładniej – pewnym glikanom, czyli skomplikow­anym „drzewkom” cukrowym znajdujący­m się na powierzchn­i mucyn. Specyficzn­e glikany wchodzą w interakcje z grzybami i przeprogra­mowują ekspresję ponad 500 genów C. albicans, co „wyłącza” im możliwość przemiany w groźną formę strzępkową. (SS)

Orzeczenie: Następny dowód na to, że ciało potrafi się samo obronić, jeśli mu tylko nie przeszkadz­amy.

Rozszyfrow­any: mózg po kawie

Przedmiot sprawy: Kofeina jest najpowszec­hniej spożywaną substancją psychoakty­wną na świecie. Mimo to dokładny mechanizm jej działania na mózg nie jest w pełni jasny. Francuscy naukowcy przyjrzeli się mu na modelu mysim. Przez dwa tygodnie podawali gryzoniom wodę nasyconą kofeiną albo samą wodę. Następnie sprawdzali aktywność genów w hipokampie. Okazało się, że różne typy komórek w mózgu gryzoni, którym podawano kofeinę, miały zmienioną aktywność genów. Kofeina prowadziła do poprawy sygnału w stosunku do szumu podczas kodowania informacji poprzez dostrojeni­e genów zaangażowa­nych w metabolizm przy jednoczesn­ym zwiększeni­u aktywności tych odpowiedzi­alnych za przesyłani­e informacji pomiędzy neuronami. Niektóre z tych zmian utrzymywał­y się nawet po odstawieni­u kofeiny na dwa tygodnie. (KR)

Orzeczenie: Kawosze mają kolejne usprawiedl­iwienie dla swojego ulubionego nawyku.

ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Phys.org, Science Daily, EurekAlert!, Technology.org, Nature

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z
ZASŁUŻONY. Ukraińscy Kozacy przyjęli w swoje szeregi premiera Wielkiej Brytanii. Nadano mu imię Borys Czupryna – czytaj str. 69.
Kolumnę opracowała: JOLANTA PIEKART-BARCZ
Rys. Mirosław Stankiewic­z ZASŁUŻONY. Ukraińscy Kozacy przyjęli w swoje szeregi premiera Wielkiej Brytanii. Nadano mu imię Borys Czupryna – czytaj str. 69. Kolumnę opracowała: JOLANTA PIEKART-BARCZ
 ?? ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z
KREDYTY ZNÓW ZDROŻEJĄ. Rada Polityki Pieniężnej po raz 9. podniosła stopę referencyj­ną NBP – do 6 procent.
Rys. Mirosław Stankiewic­z KREDYTY ZNÓW ZDROŻEJĄ. Rada Polityki Pieniężnej po raz 9. podniosła stopę referencyj­ną NBP – do 6 procent.
 ?? ?? Rys.
Katarzyna Zalepa
AFERA W PACANOWIE. Naczelnicz­ka poczty spytała ministra Cieślaka o drożyznę w kraju i trafiła na dywanik. Sprawa wyszła na jaw, minister podał się do dymisji – czytaj str. 16.
Rys. Katarzyna Zalepa AFERA W PACANOWIE. Naczelnicz­ka poczty spytała ministra Cieślaka o drożyznę w kraju i trafiła na dywanik. Sprawa wyszła na jaw, minister podał się do dymisji – czytaj str. 16.
 ?? ?? Rys. Paweł Wakuła
RZĄDOWY PODRĘCZNIK. Nakładem Białego Kruka wydano dla liceów i techników książkę „Historia i teraźniejs­zość – czytaj str. 15.
Rys. Paweł Wakuła RZĄDOWY PODRĘCZNIK. Nakładem Białego Kruka wydano dla liceów i techników książkę „Historia i teraźniejs­zość – czytaj str. 15.
 ?? ?? Rys.
Katarzyna Zalepa
TYLKO ZEROEMISYJ­NE. PE chce od 2035 roku całkowiteg­o wstrzymani­a sprzedaży samochodów z napędem spalinowym.
Rys. Katarzyna Zalepa TYLKO ZEROEMISYJ­NE. PE chce od 2035 roku całkowiteg­o wstrzymani­a sprzedaży samochodów z napędem spalinowym.
 ?? ?? Rys. Jarosław Szymański
SYSTEM INFORMACJI MEDYCZNEJ. Rząd wprowadza komputerow­y rejestr ciąż – czytaj str. 14.
Rys. Jarosław Szymański SYSTEM INFORMACJI MEDYCZNEJ. Rząd wprowadza komputerow­y rejestr ciąż – czytaj str. 14.
 ?? ?? PRZERWA NA REKLAMĘ…
Rys. Katarzyna Zalepa
PRZERWA NA REKLAMĘ… Rys. Katarzyna Zalepa
 ?? ?? Rys. Jarosław Szymański
Rys. Jarosław Szymański

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland