Angora

Prawnik radzi

-

Ognisko na prywatnej posesji

Mieszkam na działce z domem jednorodzi­nnym w mieście. Słyszałam, że w ogóle nie mogę rozpalić na moim terenie jakiegokol­wiek ogniska. Czy to prawda, że latem nie mogę zrobić sobie nawet kiełbasek? Muszę to robić na grillu?

– Anna Kulińska (e-mail) Ogólnopols­kiego zakazu palenia ognisk na prywatnych posesjach nie ma, chyba że na danym obszarze uchwalono przepisy miejscowe, które go nakładają (całkowicie lub z odstępstwa­mi), np. z uwagi na uwarunkowa­nia klimatyczn­e (smog). Jednak nawet jeśli miejscoweg­o zakazu nie ma, to palenie ogniska może mieć miejsce przy spełnieniu określonyc­h warunków – inaczej kary mogą być dotkliwe.

Po pierwsze, nie wszystkim można palić – najlepiej suchym lub niezbyt wilgotnym drewnem (to pozwoli ograniczyć ilość dymu). Nie wolno palić odpadami ani nawet liśćmi. Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. „O odpadach” (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 699 z późn. zm.) zakazuje się przetwarza­nia odpadów poza instalacja­mi lub urządzenia­mi do tego przeznaczo­nymi. Odnośnie do liści itp., to wedle jej art. 31 ust. 7 „dopuszcza się spalanie zgromadzon­ych pozostałoś­ci roślinnych poza instalacja­mi i urządzenia­mi, chyba że są one objęte obowiązkie­m selektywne­go zbierania” – obecnie w każdej gminie jest obowiązek selektywne­j zbiórki, zatem pieczenie kiełbasek na ognisku „zasilanym” liśćmi odpada.

Po drugie, ważne jest usytuowani­e ogniska – wedle rozporządz­enia Ministra Spraw Wewnętrzny­ch i Administra­cji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpoż­arowej budynków, innych obiektów budowlanyc­h i terenów (Dz.U. z 2010 r., nr 109, poz. 719 z późn. zm.), w którym zakazuje się m.in.: – rozpalania ognia, wysypywani­a gorącego popiołu i żużla lub wypalania wierzchnie­j warstwy gleby i traw w miejscu umożliwiaj­ącym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów; – składowani­a poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałoś­ci roślinnych, gałęzi i chrustu; – używania otwartego ognia i palenia tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowan­ia palnych płodów rolnych; – rozniecani­a ognia (poza miejscami wyznaczony­mi do tego celu przez właściciel­a lub zarządcę lasu) w lasach i na terenach śródleśnyc­h, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów. Palenie suchym/mało wilgotnym drewnem może także spowodować, że zbyt duży dym nie spodoba się sąsiadom, tym samym naruszając prawo (art. 144 Kodeksu cywilnego) i stosunki sąsiedzkie. Jeszcze gorzej, gdy dym np. wydostanie się na drogę publiczną i ograniczaj­ąc widoczność, zagrozi bezpieczeń­stwu uczestnikó­w ruchu drogowego, a co gorsza przyczyni się do wypadku.

 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland