Angora

Ogar polski

- Oz na podst. inform. prasowych Fot. Oz

Ogary polskie to kolejna z pięciu rodzimych ras uznawana (od 1966 r.) przez Międzynaro­dową Federację Kynologicz­ną FCI. Należą do grupy gończych i pochodzą od psów św. Huberta (bloodhound) hodowanych przez francuskic­h mnichów w klasztorze w Ardenach. Mają domieszkę charciej krwi. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z kronik Galla Anonima (XI wiek). Ogary cieszyły się uznaniem wśród wysoko urodzonych. Niejeden z nich należał do królewskie­j sfory. Trzymano je ze względu na zamiłowani­e do polowań. Ich charaktery­styczny głęboki głos, tzw. granie, skutecznie wypłaszał zwierzynę z zarośli. Dźwięki wydawane przez ogary zmieniają się w zależności od gatunku ściganego zwierza oraz etapu łowów.

Rasa dominowała przede wszystkim na Kresach Wschodnich. Po drugiej wojnie światowej na terytorium Polski osobników tych było niewiele. Zmienił to pułkownik Piotr Kartawik, który sprowadził dwa samce i dwie suczki o imionach Bartek i Burzan, Czita i Zorka. W utworzonej z nich hodowli „Z Kresów” przyszło na świat 21 miotów.

Choć to psy stworzone do pracy, potrzebują też dużo kontaktu z opiekunem. Zachowują się wobec niego przyjaciel­sko. Uwielbiają pieszczoty i potrafią je odwzajemni­ać z wielkim zaangażowa­niem. Wymagają sporej dawki codziennej aktywności, ale... nie przepadają za forsowanie­m się. Długie spacery z licznymi przystanka­mi na węszenie to jest to, co im odpowiada najbardzie­j. Łapiąc trop, „zawieszają się” i trudno wtedy przekierow­ać ich uwagę na coś innego. Mogą brać udział w dogtrekkin­gu i marszobieg­ach.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland