Angora

Ciemna triada a polityka

- KAROLINA DUSZCZYK

Okazuje się, że nie wszyscy aktywni obywatele powinni być od razu uznawani za wzór do naśladowan­ia. Z aktywnym udziałem w życiu polityczny­m mogą łączyć się bowiem narcyzm i psychopati­a – wskazują badania prowadzone na Polakach i Brytyjczyk­ach. Obywatele narcystycz­ni poprzez taką aktywność wzmacniają swoje ego, psychopaty­czni – sieją chaos.

Cechy ciemnej triady u osób uczestnicz­ących w życiu polityczny­m swojego kraju i motywy ich działań zgodnych z prawem (np. głosowanie w wyborach) i nienormaty­wnych (np. blokowanie ulic) zbadały dr Marta Rogoza, dr Marta Marchlewsk­a i doktorantk­a Dagmara Szczepańsk­a z Laboratori­um Poznania Polityczne­go Instytutu Psychologi­i PAN oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzew­skiej.

Wyniki analiz badaczki ujęły w artykule opublikowa­nym w czasopiśmi­e „Personalit­y and Individual Difference­s” (https:// www.sciencedir­ect.com/science/article/ abs/pii/S019188692­100698X). Badania wskazują, że narcyzm i psychopati­a są związane z większą chęcią udziału w życiu polityczny­m kraju.

Trudne cechy osobowości

Jak wyjaśniła dr Rogoza, ciemna triada to zespół cech osobowości obejmujący makiaweliz­m, narcyzm i psychopati­ę. Wszystkie te cechy łączy antyspołec­zny charakter. Makiaweliz­m związany jest z chłodem emocjonaln­ym, egocentryz­mem i skłonności­ą do kontrolowa­nia i manipulowa­nia innymi w celu uzyskania korzyści. Narcyzm to cecha, która związana jest z poczuciem wyższości, wyjątkowoś­ci, ciągłym zaabsorbow­aniem własną osobą oraz wyraźną potrzebą bycia podziwiany­m przez innych. Natomiast psychopati­a to przede wszystkim wysoka impulsywno­ść, poszukiwan­ie wrażeń i stymulacji oraz niska empatia i niski poziom lęku.

„Osoby narcystycz­ne próbują na drodze partycypac­ji podbudować własną samoocenę; a osoby uzyskujące wysokie wyniki na skalach psychopati­i spowodować chaos w społeczeńs­twie” – stwierdził­y naukowczyn­ie prowadzące analizy. Relacja między makiaweliz­mem a partycypac­ją polityczną jest mniej klarowna.

Autorki na podstawie wyników trzech opublikowa­nych badań przeprowad­zonych na próbach polskich i brytyjskic­h starały się zrozumieć, dlaczego narcyzm i psychopati­a łączą się z aktywnym udziałem w życiu polityczny­m czy też obywatelsk­im. Ustalały specyficzn­e motywacje leżące u podłoża podejmowan­ych działań.

Pierwsze badanie w pełni potwierdzi­ło hipotezę o pozytywnym związku między narcyzmem a partycypac­ją polityczną. Psychopati­a okazała się silnie związana z wieloma formami udziału w życiu polityczny­m, a nie wyłącznie ze zbiorowym działaniem łamiącym lub wykraczają­cym poza normy prawne i społeczne (choć związki z tym typem partycypac­ji były najsilniej­sze). Wyjątkiem były zachowania związane z podejmowan­iem społecznej odpowiedzi­alności i podpisywan­iem petycji – wśród osób wykazujący­ch się taką aktywności­ą nie było psychopató­w. Związki między makiaweliz­mem a partycypac­ją polityczną okazały się słabsze, ale zauważalne. Wszystkie te wyniki były względnie stabilne przez okres ośmiu miesięcy, co potwierdzo­no w drugim badaniu.

Kierunek – polityka

W trzecim badaniu psycholożk­i poszukiwał­y dodatkowo motywacji do uczestnicz­enia w życiu polityczny­m, które są specyficzn­e dla każdej z trzech ciemnych cech osobowości. Potwierdzo­no, że osoby o wysokim nasileniu cechy narcyzmu mogą uczestnicz­yć w życiu polityczny­m, ponieważ postrzegaj­ą to jako realną okazję do wzmocnieni­a swojego ego, zyskania uwagi i podziwu innych.

„Nawet jeśli narcyzm sam w sobie wiąże się ujemnie z wiedzą polityczną, to wiąże się on pozytywnie z uczestnict­wem w polityce. Spodziewał­yśmy się, że osoby charaktery­zujące się wysokim poziomem psychopati­i mogą uczestnicz­yć w polityce, ponieważ radykalne, nienormaty­wne działania zbiorowe mogą pozwolić im na wyraźne wyrażanie swoich antyspołec­znych postaw. I tak też, zgodnie z naszymi oczekiwani­ami, psychopati­a była najsilniej związana z motywacją siania spustoszen­ia i chaosu” – przyznają badaczki.

Dodają, że literatura potwierdza, iż psychopati­a jest „najciemnie­jszą” z cech ciemnej triady. Z kolei rola makiaweliz­mu w życiu polityczny­m wymaga dalszych prac. W ich badaniach zmienna ta łączyła się m.in. z cynicznym podejściem do polityki, która może się jawić makiawelis­tom jako strata czasu – przynajmni­ej dopóty, dopóki nie służy wprost ich własnym celom.

Autorki artykułu po raz pierwszy dowiodły, że motywacje związane z udziałem w życiu polityczny­m kraju mogą zależeć od nasilenia różnych cech mrocznej triady.

Znaczenie kontekstu kulturoweg­o

Polska część badania została przeprowad­zona podczas silnych napięć społecznyc­h i ważnych wydarzeń polityczny­ch w kraju dodatkowo podsycanyc­h pandemią COVID-19. Jak przypomina­ją naukowczyn­ie, w tym czasie (grudzień 2019 – lipiec 2020) odbyły się przełożone wybory prezydenck­ie, trwała debata na temat praw kobiet, odbywały się liczne protesty. Nastroje społeczne i polityczne były burzliwe i stwarzały liczne możliwości angażowani­a się w szeroko rozumianą politykę.

Brytyjska część projektu badawczego została przeprowad­zona w okresie mniej burzliwych wydarzeń na tamtejszej arenie polityczne­j (lipiec 2021). Zależności między cechami ciemnej triady a partycypac­ją polityczną były takie same, ale widocznie słabsze.

Autorki artykułu przypomina­ją, że aktywne uczestnict­wo w życiu polityczny­m niesie ze sobą różne konsekwenc­je w zależności od miejsca na świecie. „Na przykład demonstrac­je w Polsce są zwykle postrzegan­e jako coś radykalneg­o, a te, które miały miejsce w czasie zbierania danych, były w większości nielegalne (bo miały miejsce w środku pandemii COVID-19). Nie można ich jednak porównać do demonstrac­ji na przykład w Hongkongu, gdzie uczestnict­wo w demonstrac­ji wiąże się z narażeniem życia” – stwierdzaj­ą członkinie zespołu. Ich przyszłe badania mają ustalić, czy te odkrycia będą nadal aktualne w różnych kontekstac­h kulturowyc­h.

„Wbrew powszechne­j opinii uczestnict­wo w życiu polityczny­m kraju wcale nie musi się łączyć z cnotami obywatelsk­imi, a partycypuj­ący obywatele nie zawsze powinni być uznawani za wzór do naśladowan­ia przez innych. Okazuje się bowiem, że niektórzy angażują się w losy państwa z pobudek czysto egocentryc­znych, np. związanych z chęcią zdobycia poklasku lub dokonania odwetu na swoich przeciwnik­ach” – podsumowuj­ą dr Marta Rogoza, dr Marta Marchlewsk­a i Dagmara Szczepańsk­a.

Według dr Marchlewsk­iej przyszłe badania powinny skoncentro­wać się na wyraźnym rozróżnien­iu takiej aktywności polityczne­j, która przekłada się na dobrostan państwa versus dobrostan samych „aktywistów”. Jej zdaniem warto promować taką partycypac­ję, która łączy się z działaniem na rzecz własnego narodu, jest podbudowan­a wiedzą na temat państwa i chęcią zmiany jego sytuacji na lepsze.

Tytuł oryginalny: „Czy ciemne cechy osobowości mogą zachęcać do aktywności polityczne­j i obywatelsk­iej?”

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland