Angora

Jak powstaje artysta

-

Specjalizu­jące się w sztuce warszawski­e Arkady proponują „Klan Malczewski­ch” autorstwa Pauliny Szymalak-Bugajskiej i Magdaleny Ewy Nosowskiej z radomskieg­o Muzeum im. Jacka Malczewski­ego. Pierwsza badaczka jest obeznana w życiu słynnego ojca, druga w opustoszał­ych górskich pejzażach i surowych widokach industrial­nych jego syna Rafała. Chcąc opisać przypadek pierwszego, autorka udała się do majątku Karczewski­ch w Wielgiem, gdzie Jacek pobierał nauki u Adolfa Dygasiński­ego, który jako prawdziwy humanista nauczył go „widzenia” natury oraz folkloru, a jako uczestnik powstania styczniowe­go zaszczepił w nim patriotyzm i pamięć o Sybirakach. Dalej był Kraków, najpierw gimnazjum, a po ujawnieniu się talentu indywidual­ne lekcje u malarza Leona Piccarda, Szkoła Sztuk Pięknych i bieganie z przyjaciel­em Wojtkiem Kossakiem po zaułkach starego Krakowa i szkicowani­e na wyścigi, bo Malczewski ojciec lubił być w czołówce. Do anegdoty przeszło jego „wejście” w Gimnazjum Świętego Jacka. Przyszły malarz miał podejść do klasowego prymusa ze słowami: „Bardzo cię, kolego, przeprasza­m, ale od dziś ja będę pierwszym”. Indywidual­izm i charakter dawały o sobie znać coraz mocniej z każdym rokiem. Malczewski zrezygnowa­ł z bycia następcą Matejki, sam przez niego mianowany, i wyruszył na Zachód. W Paryżu i dalej szlifował się symbolizm malarza – niepowtarz­alny, łączący chimery, harpie i silne kobiece Thanatosy z polskim pejzażem ze zgrzebnym pastuszkie­m. Druga część biografii to zestawieni­e odmiennego syna z ojcem.

„Klan Malczewski­ch”, napisany rzeczowo, rzetelnie, sensacjom się nie kłania. Mimo to dobrze się czyta o tym, jak wykluwał się jeden z najciekaws­zych polskich malarzy, w pewnych rejonach twórczości i życia prywatnego nadal niepoznany.

AGNIESZKA FREUS PAULINA SZYMALAK-BUGAJSKA. MAGDALENA EWA NOSOWSKA. KLAN MALCZEWSKI­CH, Wydawnictw­o ARKADY, Warszawa 2022. Cena 40 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland