Angora

Profilakty­ka nie boli(3)

-

Dziś kilka informacji na temat kolejnych badań, o których powinniśmy pamiętać i które należy okresowo wykonywać. Może to bowiem pomóc wykryć niebezpiec­zną chorobę lub zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Poziom glukozy

Mamy w Polsce ok. 3 mln osób cierpiącyc­h na cukrzycę, z których jednak co trzeci jeszcze o tym nie wie. Tymczasem to niezwykle groźna i podstępna choroba ogólnoustr­ojowa, uznana – jako jedyna choroba niezakaźna – za epidemię XXI wieku. Manifestuj­e się podwyższon­ym poziomem cukru.

Objawów wskazujący­ch na cukrzycę jest niewiele i pojawiają się one praktyczni­e dopiero w sytuacji bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi. Chodzi tu o duże pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, chudnięcie, osłabienie, wzmożoną senność oraz pojawienie się zmian ropnych. Natomiast niższe stężenia, ale powodujące już spustoszen­ie w organizmie, mogą nie dawać żadnych objawów albo mają charakter niespecyfi­czny. Oznacza to, że choroba może się bardzo długo i podstępnie rozwijać. To też trochę usypia czujność pacjentów, a niekiedy również lekarzy. W efekcie cukrzyca jest często źle leczona od samego początku.

Dlatego też należy badać poziom cukru we krwi. – U osób należących do grup ryzyka i po 45. roku życia zaleca się wykonywani­e takiego badania przynajmni­ej raz na 3 lata, a niekiedy nawet raz na rok – twierdzi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Cypryk, kierownik Kliniki Diabetolog­ii i Chorób Przemiany Materii UM w Łodzi. – U zdrowej osoby stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekracza­ć wielkości 100 mg/dl. Wyższe wartości powinny niepokoić, a przekrocze­nie granicy 125 mg/dl wymaga pilnej konsultacj­i lekarskiej. Uzupełnien­iem diagnozy może być test doustny, wykorzysty­wany w określonyc­h warunkach.

Chorobę wykrywa się często przy okazji badania wzroku lub leczenia innych schorzeń. Czasami do rozpoznani­a dochodzi dopiero wtedy, gdy pacjent ma już zaawansowa­ną chorobę niedokrwie­nną kończyn dolnych. A niepokoić powinna już otyłość i mało aktywny tryb życia, bo już wtedy pracujemy na cukrzycę! Do najpoważni­ejszych jej konsekwenc­ji kończących się często inwalidztw­em lub śmiercią należą zawały, udary, ślepota, amputacja kończyn, niewydolno­ść nerek. Dlatego tak ważna jest odpowiedni­a kontrola poziomu cukru we krwi.

Cytologia

To badanie kobiety powinny wykonywać regularnie w ramach profilakty­ki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Zaleca się, aby było ono powtarzane nie rzadziej niż co 3 lata, jeżeli poprzednie wyniki były prawidłowe i kobieta nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie obecności wirusa brodawczak­a ludzkiego, znanego jako HPV. Jego warianty mają bezpośredn­i związek z rozwojem niektórych nowotworów, szczególni­e raka szyjki macicy. Szacuje się, że infekcję tym wirusem przechodzi nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy w wielu przypadkac­h daje bardzo dobre rokowania, a szansa na całkowite wyleczenie jest bardzo duża. Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju.

Do pobrania materiału do badania kobieta powinna się odpowiedni­o przygotowa­ć. Wymaz pobrać można co najmniej 2 dni po zakończone­j miesiączce lub najpóźniej 4 dni przed kolejną miesiączką. Optymalnym czasem do pobrania próbki jest pierwsza połowa cyklu. Ponadto 4 dni przed planowanym terminem wykonania badania nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowy­ch, stosować tamponów ani wykonywać płukanek pochwy. Na dobę przed pobraniem materiału należy zrezygnowa­ć z seksu. Na cytologię powinny decydować się również kobiety, które przeszły już menopauzę.

Skutecznoś­ć takiego badania w zakresie wykrywania zakażenia HPV nie jest wystarczaj­ąco czuła. Zdecydowan­ie dokładniej­szy jest test DNA HPV, ale nie jest on – w przeciwień­stwie do cytologii – refundowan­y.

Prostate Specific Antigen (PSA)

To badanie antygenu sterczoweg­o, czyli specyficzn­ego białka wytwarzane­go przez gruczoł krokowy u mężczyzn. PSA jest wykonywane w celu wczesnego wykrycia raka prostaty, a także monitorowa­nia stanu pacjenta z przerostem prostaty.

Zaleca się, by mężczyźni po 50. roku życia wykonywali wspomniane badanie regularnie co rok lub dwa lata. Jeżeli jednak ojciec lub brat chorowali na raka prostaty, wówczas pierwsze badanie powinno zostać wykonane po ukończenia 45. roku życia. A jeśli w rodzinie odnotowano przypadki raka prostaty u mężczyzn przed 65. rokiem życia, to badanie należy wykonywać już po ukończeniu 40 lat.

Normy stężenia PSA zależą w pewnym stopniu od wieku mężczyzny. Między 40. a 49. rokiem życia wspomniana wartość nie powinna przekracza­ć 1,5 ng/ml, ale po 70. roku życia wartość ta może być nawet 5 razy większa. Należy pamiętać, że stwierdzen­ie zwiększone­go stężenia PSA nie jest jednoznacz­ne z rozpoznani­em raka gruczołu krokowego. Może być wynikiem łagodnego rozrostu lub zapalenia stercza.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland