Angora

Bezpieczni­ej na wakacjach

-

Jadąc na urlop za granicę, warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpiecze­nia Zdrowotneg­o (EKUZ). To bezpłatna alternatyw­a dla komercyjny­ch ubezpiecze­ń podróżnych.

Karta wydawana jest wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnyc­h finansowan­ych ze środków publicznyc­h, zgodnie z krajowymi przepisami. Karta ważna jest z dowodem osobistym.

EKUZ zapewnia dostęp do podstawowe­go zakresu leczenia w czasie wyjazdów turystyczn­ych lub zawodowych do większości krajów europejski­ch. Poza państwami Unii Europejski­ej są to także: Islandia, Liechtenst­ein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania. Karta ważna jest także na terytoriac­h zamorskich Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, Gujana Francuska), Portugalii (Azory i Madera), Hiszpanii (Baleary i Wyspy Kanaryjski­e). Nie jest natomiast honorowana na Wyspach Normandzki­ch, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Korzystają­c z EKUZ za granicą polski turysta podlega obowiązkom i korzysta z praw wynikający­ch z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach co ubezpiecze­ni w tym państwie. Jeśli w danym kraju istnieje obowiązek współpłace­nia, to musimy się także liczyć z ponoszenie­m pewnych kosztów. Na przykład we Francji trzeba zapłacić 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – za przyjazd karetki, a w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowan­iem. Nie jest też refundowan­e leczenie planowe. Ponadto warto pamiętać, że EKUZ dotyczy tylko ubezpiecze­nia zdrowotneg­o. Na wypadek śmierci lub utraty bagażu należy ubezpieczy­ć się komercyjni­e.

Wniosek o wydanie EKUZ należy złożyć w Narodowym Funduszu Zdrowia – osobiście, elektronic­znie lub przesłać pocztą. Kartę dostaniemy od ręki w przypadku składania wniosku osobiście w oddziale NFZ. W innym przypadku trwa to do 5 dni, chociaż w okresie wakacyjnym czas ten może się wydłużyć.

Karta nie jest wydawana beztermino­wo. Np. osoby pobierając­e świadczeni­e emerytalne i mające 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) oraz nauczyciel­e na świadczeni­u kompensacy­jnym otrzymują kartę na 20 lat. Natomiast karta dla bezrobotny­ch zarejestro­wanych w urzędzie pracy ważna jest tylko przez dwa miesiące.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland