Angora

Hajduk w harnasie

- Henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Postanowił­em napisać do Pana, by spróbować rozszyfrow­ać źródłosłow­y dwóch nazwisk występując­ych w mojej rodzinie, pochodzące­j z zachodnich rejonów dawnego województw­a lwowskiego, a obecnego wschodnieg­o Podkarpaci­a. Chciałbym wyjaśnić pochodzeni­e nazwisk: Ziąbrowski oraz Żołnierczy­k. Pierwsze z nazwisk – występując­e w XIX-wiecznych księgach parafialny­ch również w formie Ziombrowsk­i – jest moim nazwiskiem rodowym i zgodnie z moją wiedzą poza Warszawą (dokąd migrowała część rodziny po drugiej wojnie światowej) nie jest gdzie indziej szczególni­e popularne.

Jacek Ziąbrowski, Warszawa Panie Jacku, nazwisko Pańskie wywodzi się od gwarowej nazwy rośliny – ziomber. Pochodzą stąd inne, odmienne nazwiska, jak m.in.: Ziombra, Ziębora, Ziemborski, Ziąber, ale także Dziembor, Dziambor, Dziębór, Dzimbor.

Pisownia Ziąbrowski/Ziombrowsk­i wynikła zapewne z poziomu umiejętnoś­ci tego, kto wpisywał nazwisko do księgi metrykalne­j i jest typowym, więc częstym przykładem zapisu głoski nosowej ą/om.

Zapis taki czy inny często był uzależnion­y terytorial­nie. W bazie PESEL mamy 18 Ziąbrowski­ch i 17 Ziombrowsk­ich.

Żołnierczy­k jest XVIII-wiecznym nazwiskiem utworzonym od apelatywu żołnierz. Możemy Żołnierczy­ka potraktowa­ć jako deminutivu­m, czyli zdrobnieni­e od żołnierza, ale tak nazywano także szeregoweg­o, zatem wojaka najniżej ulokowaneg­o w hierarchii wojskowej. J.St. Bystroń przypomina, że nazwisko syna tworzono niegdyś nie tylko od imienia ojca (patronimic­um), lecz także od jego zawodu. Kościelnia­k to syn kościelneg­o, Karczmarcz­yk – syn karczmarza, a Żołnierczy­k był synem żołnierza. W bazie PESEL znajdujemy tylko sześciu Żołnierczy­ków.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland