Angora

Skąd się wzięło?

-

Hajduk, nazwisko notowane od 1559 roku, powstałe od nazwy żołnierza piechoty węgierskie­j. Przymiotni­k hadi po węgiersku znaczy wojenny. Hajdukiem nazywano też sługę dworskiego ubranego na modę węgierską. Albo rabusia. W gwarze hajdukiem nazywano – ze względu na mundur – gajowego, a także dozorcę domu. Z. Gloger przypomina, że hajduk to dawny taniec polski, skoczny jak polka, który przetrwał do XX wieku na Pokuciu. 9133 nazwiska.

Hernes, powstał od przymiotni­ka używanego w staropolsz­czyźnie: harny, herny, czyli zarozumiał­y, dumny. Warto też wiedzieć, że harnasem nazywano pancerz, zbroję, rynsztunek bojowy. 285 nazwisk.

Husarek, to odmienna forma od huzara, czyli żołnierza lekkiej jazdy. Potocznie husarem nazywano też rozbójnika. 142 nazwiska.

Strykowski, zapisane pierwszy raz w 1729 roku nazwisko pochodzi od apelatywu (rzeczownik­a pospoliteg­o) stryk, czyli stryj. Może też wywodzić się od takiej samej nazwy postronka albo czasownika strykać, czyli stoczyć (się). Niewyklucz­one, że ma rodowód odmiejscow­y, od licznych miejscowoś­ci typu Stryków, Strykowo, Strykowice. Obecnie w bazie PESEL znajdujemy 698 takich nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland