Angora

Wystawy wojenne

- Na podst.: theguardia­n.com, cbc.ca

Na wystawie w Kijowie można obejrzeć przedmioty pozostawio­ne przez wycofujące się rosyjskie wojska. Urządzono ją z dumy, że napastnicy nie zdołali zdobyć miasta, oraz ku przestrodz­e – co się dzieje, gdy lekcje historii zostają zapomniane.

Pierwszą wystawę zaaranżowa­no pod gołym niebem na placu Michajłows­kim. Zorganizow­ało ją Narodowe Muzeum Historii Wojskowośc­i Ukrainy. Zwiedzając­y fotografuj­ą się na tle spalonego rosyjskieg­o transporte­ra opancerzon­ego lub wieży czołgu. Ktoś na zniszczony­m kadłubie samolotu czyta informację, że jest to część rosyjskieg­o Su-25 zestrzelon­ego przez ukraińskie wojsko 2 marca.

Na wystawie znalazły się pamiątki, trofea i dowody rosyjskiej okupacji przywiezio­ne z miasteczek i wsi położonych w okolicach Kijowa.

Organizato­rzy cały czas otrzymują nowe eksponaty – przywożą je między innymi ukraińscy żołnierze wracający z frontu.

Większą ekspozycję można obejrzeć w Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Zatytułowa­no ją „Ukraina ukrzyżowan­a”. Znalazły się na niej przechwyco­ny rosyjski sprzęt i przedmioty stanowiące swoistą kronikę rosyjskiej okupacji terenów wokół stolicy. Wystawę podzielono na części i umieszczon­o w czterech salach. Pierwsza grupa eksponatów pokazuje wojsko okupantów – tu znalazły się broń i amunicja oraz przykłady rosyjskiej propagandy. Druga upamiętnia dokonane przez nich zniszczeni­a: są tu instalacje wykonane z gruzu przywiezio­nego z różnych ukraińskic­h miejscowoś­ci oraz zdjęcia.

Niektóre fragmenty ekspozycji przypomina­ją dzieła sztuki, na przykład ponad sto par rosyjskich butów wojskowych, w różnych kształtach i rozmiarach, ustawionyc­h w obrysie czerwonej gwiazdy. Zwęgloną kopułę kościoła zawieszono pośród innych artefaktów wydobytych z trzech różnych kościołów zniszczony­ch w czasie walk. Centralny punkt instalacji stanowi ikona z dziurą po szrapnelu. Na wystawie są paszporty, karty płatnicze i inne rzeczy osobiste należące do rosyjskich żołnierzy oraz mapa z punktami strategicz­nymi starannie naniesiony­mi różnymi kolorami. W piwnicy odtworzono bunkier, w którym mieszkańcy osiedla Hostomel

spędzili ponad miesiąc. Całe jego wyposażeni­e jest oryginalne – koce, herbata ekspresowa, zapasy jedzenia, nawet prowizoryc­zna płyta pamiątkowa poświęcona kobiecie, która zmarła w czasie okupacji. Aby ekspozycja stała się jak najbardzie­j realistycz­na, spróbowano odtworzyć nawet zapach panujący w schronieni­u, gdzie przez miesiąc grupa ludzi żyła w warunkach niespełnia­jących żadnych norm sanitarnyc­h.

Na wyższym piętrze wyświetla się rosyjskie filmy propagando­we – ubliżające Ukrainie wypowiedzi rosyjskich polityków, gospodarzy programów telewizyjn­ych i zwykłych Rosjan. Pokazują, jak słowa tworzą podwaliny pod okrucieńst­wo. Zbiory mają stanowić przypomnie­nie o horrorze wojny dla przyszłych pokoleń, ale też uświadomić to tym Ukraińcom, którzy sami tego nie przeżyli, bo zdołali na czas opuścić swoje domy.

Dmytro Hainetdino­w, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Wojskowośc­i, mówi, że już w pierwszych dniach wojny pracownicy muzeum zdali sobie sprawę, że ich zadaniem jest dokumentow­anie tego, co się dzieje. Zbieranie eksponatów było dla nich trudnym przeżyciem, bo poszukując ich, widzieli rozmiar zniszczeń zadanych przez Rosjan. Szczególni­e trudno było im patrzeć na zrujnowane domy, w których kilka dni wcześniej toczyło się zwykłe życie. Wykonywali pracę, zdając sobie sprawę, że milczenie o tych wydarzenia­ch byłoby „najgorszym wrogiem Ukrainy”.

Wystawę otwarto 8 maja – w dzień zwycięstwa nad hitlerowsk­imi Niemcami. Hainetdino­w podkreśla, że ta data ma uświadamia­ć jedno: obecna agresja Rosji jest bezpośredn­im następstwe­m procesów, wynikający­ch z drugiej wojny światowej.

 ?? ?? Fot. Danylo Antoniuk/REPORTER
Fot. Danylo Antoniuk/REPORTER

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland