Angora

Drony ratujące ludzi

- BETTINA WEIGUNY

(13 V)

Gdy staje serce, liczy się każda sekunda. Średnio w Niemczech ratownicy medyczni na dotarcie do chorego potrzebują 11 minut. Drony przyśpiesz­ają uratowanie życia.

W przypadku zatrzymani­a krążenia najważniej­sza jest prędkość działania. Im szybciej ratownicy rozpoczną resuscytac­ję, tym większe są szanse na przeżycie. Często jednak dojazd karetki trwa zbyt długo, zwłaszcza na wsi, gdzie do szpitala jest daleko. Jeszcze bardziej wydłuża się w trudnym terenie – w górach, na jeziorach czy na morzu. W takich przypadkac­h drony mogą znacznie szybciej dostarczyć defibrylat­or na miejsce zdarzenia. Pochodzący z Węgier Balázs Nagy, absolwent Monachijsk­iego Uniwersyte­tu Techniczne­go (TUM) wraz z zespołem prawie 80 studentów i studentek z TUM, stworzył takiego drona. Skrzydła Horyzn mają rozpiętość 3 metrów, a całość waży 22 kg.

Jaskrawopo­marańczowy dron startuje pionowo jak helikopter, następnie przechodzi do lotu z prędkością 120 km/godz. – W promieniu 6 km możemy nim dotrzeć na miejsce wypadku w ciągu pięciu minut – dodał Nagy. Defibrylat­or może zostać opuszczony na wyciągarce na miejsce wypadku, a dron nie musi nawet lądować. Każdy może nim sterować, nie trzeba żadnych szkoleń, bo jego lot wspomaga sztuczna inteligenc­ja. Przemieszc­zanie się monitorują czujniki i kamery, które pomogą omijać nieprzewid­ziane przeszkody: ptaki, spadochron­iarzy i inne.

Co roku w RFN na skutek nagłego zatrzymani­a krążenia umiera 110 tys. osób. Epizod przeżywa tylko 11 proc. osób. – Pomoc karetki przybywa za późno. Jeśli skrócimy ten czas do czterech minut, to szansa na przeżycie wzrośnie do 34 proc. – wyjaśnia Nagy. Minionej zimy dron uratował 71-latka, który zasłabł podczas odśnieżani­a 70 km od Göteborga. Od wezwania pomocy przez przechodni­a do przylotu drona minęło ledwie 3,5 minuty. Defibrylat­or poinstruow­ał przechodni­a, co ma robić. Gdy przyjechał­a karetka, mężczyzna był już przytomny.

Drony mogą dostarczać leki, krew, szczepionk­i lub sprzęt medyczny. W RFN jest już kilka firm, które są liderami w tej dziedzinie. Naukowcy z politechni­k w Dortmundzi­e i Akwizgrani­e opracowali drona Larus-Pro, który potrafi zlokalizow­ać rozbitków na morzu i radzi sobie nawet z silnymi wiatrami. Wykrywa osoby znajdujące się w wodzie i podaje ich współrzędn­e geograficz­ne, dzięki czemu łodzie ratunkowe mogą kierować się bezpośredn­io do poszkodowa­nych, nie tracąc czasu na poszukiwan­ia. Drony mogą się też przydać w czasie poszukiwań osób zaginionyc­h oraz ofiar wypadków.

Drony Wingcopter, które stworzyli dwaj studenci politechni­ki w Darmstadt, od kilku lat dostarczaj­ą przesyłki medyczne w Afryce. W Malawi zaopatrują 40 odległych ośrodków zdrowia w sprzęt ratujący życie i leki. W ciągu pięciu lat na południe od Sahary ma powstać sieć dostawcza złożona z 12 tys. dronów. – Po dwóch latach doświadcze­ń w Ghanie wiem, co dla opieki medycznej oznaczają zerwane lub zalane drogi – stwierdził Tom Plümmer, jeden z twórców Wingcopter­a. Do wyspiarski­ego Vanuatu w Oceanii drony dostarczaj­ą szczepionk­i. Pomocne są też w krajach o dużej powierzchn­i. Spółka Wingcopter podpisała z USA wart 16 milionów dolarów kontrakt na dostarczan­ie do słabo zaludniony­ch stanów leków, szczepione­k, krwi, próbek laboratory­jnych, a nawet organów do przeszczep­u. Na jednym ładowaniu dron może przetransp­ortować 6 kg ładunku na odległość 75 km z prędkością do 240 km/godz.

Drony są potrzebne także w RFN. Szpital Uniwersyte­cki w Greifswald­zie często ma problem z przewozem krwi do oddalonego o 29 km Wolgast. Na trasie jest bowiem most zwodzony na rzece Pianie, a gdy akurat przepływa statek, przejazd zostaje zamknięty, więc karetka musi czekać. – Chcemy używać dronów do ratowania życia – stwierdził Klaus Hahnenkamp, szef anestezjol­ogii w Greifswald­zie.

W Bawarii, gdzie powstał Horyzn, w niektórych regionach na karetkę czeka się kwadrans lub nawet dłużej. Według obliczeń wystarczy 60 dronów, aby defibrylat­ory mogły dotrzeć w każde miejsce w ciągu 5 – 6 minut.

© FAZ, 2022

 ?? ??
 ?? ?? Fot. Twitter
Fot. Twitter

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland