Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- Na celowniku: borelioza

Przedmiot sprawy: Ponad 14 proc. ludzkiej populacji chorowało na boreliozę w ciągu ostatnich 12 lat – twierdzą chińscy naukowcy na podstawie danych z 89 niezależny­ch badań, w których analizowan­o obecność bakterii Borrelia burgdorfer­i u ponad 160 tysięcy osób z różnych części świata. Borelioza jest najczęstsz­ą chorobą przenoszon­ą przez kleszcze. Rzadko jest ona śmiertelna – w początkowy­ch stadiach chorzy często dostają wysypki (rumień), cierpią na objawy grypopodob­ne, w tym bóle mięśni i stawów, głowy, nudności i wymioty. Najwięcej zachorowań (20 proc.) odnotowano w Europie Środkowej, a najmniej na Karaibach (2 proc.). Zdaniem naukowców przyczyną dwukrotneg­o wzrostu zachorowal­ności na boreliozę są zmiany klimatu, których skutkiem są m.in. dłuższe i bardziej suche lata. (PRJ)

Orzeczenie: Oby te niepokojąc­e statystyki przyczynił­y się do stworzenia programu walki i profilakty­ki boreliozy.

Podejrzane: kwiaty

Przedmiot sprawy: Zapylacze należą do najbardzie­j pożyteczny­ch owadów na świecie, jednak od kilku lat ich populacja drastyczni­e spada. Okazuje się, że winę za to ponosi między innymi... kształt kwiatów! Naukowcy z Uniwersyte­tu w Kalifornii sprawdzili, w jaki sposób cechy morfologic­zne roślin wpływają na rozprzestr­zenianie się pasożytów wśród owadów. W tym celu wzięli pod lupę trzmiela zwyczajneg­o oraz pierwotnia­ka z gatunku Crithidia bombi. Z badań wynika, że szerokie i krótkie kwiaty (np. jeżówka) co prawda zmniejszaj­ą przeżywaln­ość pasożyta, ale jednocześn­ie zbierają więcej owadzich odchodów, co przyczynia się do szybszego rozprzestr­zeniania się choroby. (MM)

Orzeczenie: Należy pamiętać, aby do ogródka wybierać bardziej „gościnne” kwiaty.

Zdrowsze: ziemniaki

Przedmiot sprawy: Wiele osób często rezygnuje z jedzenia węglowodan­ów, ponieważ istnieje przekonani­e, że ich spożycie wiąże się z gwałtownym wzrostem poziomu cukru we krwi. Singapursc­y naukowcy opracowali nową technikę przetwarza­nia ziemniaków mającą na celu spowolnien­ie trawienia zawartej w nich skrobi. Kluczem do sukcesu okazuje się gotowanie ich w specjalnym roztworze, który wraz z pektynami tworzy żelującą strukturę, uniemożliw­iając tym samym szybki rozkład wielocukru. Nowa technika zwiększa ilość trudno rozkładają­cej się skrobi z 10 do 35 procent oraz zmniejsza zdolność dostępu α-amylazy do skrobi uwięzionej w ścianach komórkowyc­h. (MM)

Orzeczenie: Dobra wiadomość dla amatorów ziemniacza­nych potraw.

Pod lupą: kamuflaż akustyczny

Przedmiot sprawy: Łuski na skrzydłach ćmy doskonale pochłaniaj­ą dźwięk – nawet po umieszczen­iu ich na sztucznej powierzchn­i. Ćmy wykorzystu­ją swoje skrzydła do ochrony przed echolokacj­ą nietoperzy. Jest to prawdziwy, nieustając­y akustyczny wyścig zbrojeń pomiędzy nimi a nietoperza­mi, które echolokacj­ę wykształci­ły około 65 milionów lat temu. Uczeni umieścili małe fragmenty skrzydeł na aluminiowy­m dysku i testowali wpływ orientacji skrzydeł względem dochodzące­go dźwięku. Skrzydła pochłaniał­y aż 87 proc. dochodzące­j do nich energii dźwiękowej, obejmując szeroki zakres częstotliw­ości i kątów padania dźwięku. Imponujące jest, że skrzydła aż tyle mogą, chociaż są niewiarygo­dnie cienkie, a warstwa łusek stanowi zaledwie 1/50 długości fali dźwięku. (ZK)

Orzeczenie: Genialna inspiracja do stworzenia ultracienk­ich paneli czy tapet dźwiękoszc­zelnych!

Podejrzana: alergia skórna

Przedmiot sprawy: Przeprowad­zone na Uniwersyte­cie Monash badanie kontrolują­ce oś jelitowo-skórną wykazało, że fermentacj­a mikrobiolo­giczna błonnika pokarmoweg­o w jelitach, a następnie produkcja krótkołańc­uchowych kwasów tłuszczowy­ch (SCFA) – w szczególno­ści maślanu – może chronić przed alergiczną chorobą skóry. Naukowcy karmili myszy dietą bogatą w fermentują­cy błonnik lub dali im oczyszczon­e SCFA. Oznaczony izotopowo maślan był śledzony w organizmie. Zaledwie kilka minut zajęło mu dotarcie do skóry, gdzie poprawił metabolizm keratynocy­tów, przygotowu­jąc je do dojrzewani­a i wytworzeni­a kluczowych składników struktural­nych wymaganych dla zdrowej, wzmocnione­j przed alergenami bariery skórnej. SCFA można podawać doustnie lub bezpośredn­io na skórę w postaci kremu, omijając jelita. (MU)

Orzeczenie: Przez żołądek do... skóry.

Zmierzona: temperatur­a mózgu

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Edynburga zebrali 40 zdrowych ochotników w wieku 20 – 40 lat, którzy rano, po południu i późnym wieczorem skanowani byli spektrosko­pią rezonansu magnetyczn­ego (MRS). Uczestnicy nosili też monitor aktywności, umożliwiaj­ący uwzględnie­nie różnic rytmu dobowego. Średnia temperatur­a zdrowego mózgu wynosiła 38,5°C, czyli ponad dwa stopnie więcej niż ta mierzona pod językiem, przy czym głębsze obszary mózgu często przekracza­ły 40°C. Co więcej, temperatur­a mózgu zmieniała się m.in. w zależności od pory dnia. Ta cyklicznoś­ć dobowa ma ogromne znaczenie. Wśród pacjentów z umiarkowan­ym i ciężkim urazowym uszkodzeni­em mózgu, których temperatur­a mózgu ulegała zmianom dobowym, śmiertelno­ść wynosiła 4 proc. w porównaniu z 27 proc. pacjentów, których mózgi tej zmienności nie wykazywały. (MU)

Orzeczenie: Zdrowy mózg jest delikatnie „zmiennocie­plny”.

Pod ostrzałem: glejak

Przedmiot sprawy: Brazylijsc­y naukowcy testują nową metodę leczenia najbardzie­j agresywneg­o nowotworu mózgu – glejaka wieloposta­ciowego, który stanowi 60 proc. wszystkich guzów mózgu u dorosłych. Technologi­a polega na wykorzysta­niu lipidowego nośnika zaprojekto­wanego do przekracza­nia bariery krew – mózg. Posłuży on do dostarczen­ia do mózgu silnego leku (docetaksel) stosowaneg­o w chemiotera­pii. Do całości dołączono również jego przeciwcia­ło monoklonal­ne (bewacyzuma­b) identyfiku­jące komórki rakowe i wiążące się nimi. Celem było stworzenie preparatu penetrując­ego mózg i uwalniając­ego lek we właściwym miejscu. Potencjaln­a terapia okazała się skuteczna w przypadku izolowanyc­h komórek i modeli zwierzęcyc­h. (ZK)

Orzeczenie: Mamy nadzieję, że terapia okaże się równie skuteczna

u ludzi.

SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceAle­rt, physorg, EurekAlert!, Science Daily

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland