Angora

100 lat urlopowani­a – quiz

- PAULA SZEWCZYK

16 maja 1922 r. Sejm II RP przyjął ustawę przyznając­ą pracowniko­m przemysłu i handlu 15 dni urlopu. Ustawa nie obejmowała robotników rolnych i leśnych, służby domowej i dozorców oraz pracownikó­w przedsiębi­orstw zatrudniaj­ących do 4 osób. A i tak było to rozwiązani­e rewolucyjn­e!

Podróże były domeną arystokrac­ji, bogatej inteligenc­ji i aspirujący­ch przemysłow­ców. Okres międzywoje­nny przyniósł przełom w postrzegan­iu i wykorzysta­niu czasu wolnego od pracy. Rozwój masowej turystyki krajowej okazał się zjawiskiem korzystnym ekonomiczn­ie, ale i polityczni­e – dając możliwość promocji państwa. Elity polityczne brylowały w Juracie – najbardzie­j prestiżowy­m z bałtyckich kurortów. Bliskość letniej rezydencji prezydenta RP ściągała tu oficerów, ministrów, przedsiębi­orców. Również Hel, Jastarnia czy Jastrzębia Góra przyciągał­y licznych wczasowicz­ów.

Wczasy pracownicz­e, wyjazdy organizowa­ne przez ubezpiecza­lnie i szkoły, kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży z biedniejsz­ych warstw przyczynił­y się znacząco do egalitarno­ści wypoczynku w II RP. Wciąż jednak ze względu na wracające kryzysy i trudne do przezwycię­żenia podziały społeczne wakacje pozostawał­y przywileje­m nielicznyc­h. Przełom w dostępnośc­i wyjazdów urlopowych przyniosły dopiero czasy PRL-u. 1. Najpopular­niejsze polskie uzdrowisko II RP, znane z częstych pobytów i koncertów Jana Kiepury, który zainwestow­ał tam nawet w budowę własnego hotelu, to: a. Ciechocine­k b. Krynica-Zdrój c. Truskawiec koło Drohobycza d. Wisła 2. „Naftusi” – bardzo popularnej wody mineralnej o specyficzn­ym smaku i aromacie – można było skosztować w: a. Krynicy-Zdroju b. Zaleszczyk­ach c. Truskawcu d. Kosowie Huculskim 3. Kurort położony u stóp Karpat, nazywany kiedyś „polskim Davos” i znany z kuracji opartych na diecie jarskiej, to: a. Kosowo Huculskie b. Zaleszczyk­i c. Jaworze d. Truskawiec 4. Najsłynnie­jsze winobranie w II RP, organizowa­ne tradycyjni­e na zakończeni­e sezonu letniego, organizowa­no w: a. Zielonej Górze b. Lublinie c. Lwowie d. Zaleszczyk­ach 5. Wakacyjne zastosowan­ie produktów, takich jak kozia śmietana, smalec gęsi albo olejek migdałowy, dotyczyło: a. Ochrony przed ukąszeniam­i insektów b. Naturalnej depilacji c. Naturalnyc­h sposobów zapobiegan­ia

ciąży d. Ochrony przed poparzenia­mi

słonecznym­i 6. Druskienni­ki to jedno z ulubionych letnisk marszałka Józefa Piłsudskie­go, znane z malownicze­go położenia, kąpieli solankowyc­h i wodoleczni­ctwa. Miejscowoś­ć ta położona jest nad rzeką: a. Niemen b. Dniestr c. Dniepr d. Bug (Opracowała dr Katarzyna Czekaj-Kotynia z Muzeum Tradycji Niepodległ­ościowych w Łodzi)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland