Angora

Zgłoś, czym ogrzewasz dom

- ZBIGNIEW BISKUPSKI

Obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do końca czerwca to nie żarty. Jak pokazują dane, miliony Polaków nic sobie z niego nie robią. Kto nie dopełni obowiązku, zostanie ukarany grzywną – od 500 do 5 tys. zł, którą wyegzekwuj­e komornik. Warto się na to narażać?

– Na złożenie deklaracji „o użytkowany­ch źródłach ciepła i spalania paliw” do Centralnej Ewidencji Emisyjnośc­i Budynków (CEEB) właściciel­e i zarządcy wszystkich budynków mieli aż 12 miesięcy. Pod koniec ubiegłego roku zwracaliśm­y uwagę, że nie palą się do tego. Wskazywało na to bardzo wolne tempo rejestracj­i źródeł ogrzewania – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Z danych uzyskanych z Geoportal.gov.pl wynika, że samych budynków mieszkalny­ch jest w naszym kraju ponad 6,2 mln. Tymczasem – jak podawał Główny Urząd Nadzoru Budowlaneg­o (GUNB) – po czterech miesiącach do CEEB trafiło ok. 440 tys. deklaracji. Dziś te statystyki wyglądają dużo lepiej, bo GUNB mówi o 4,2 mln deklaracji, z czego ok. 4 mln dotyczy budynków mieszkalny­ch jednorodzi­nnych i wielorodzi­nnych oraz budynków zbiorowego zamieszkan­ia, czyli m.in. hoteli, pensjonató­w, akademików i domów wczasowych.

GUNB prowadzi „Ranking gmin”, z którego możemy się dowiedzieć, ile deklaracji składanych jest w poszczegól­nych gminach. Okazuje się, że np. w gminie Prochowice na Dolnym Śląsku deklarację CEEB złożyło 112 z 1934 właściciel­i budynków, czyli zaledwie 5 proc.! W podwarszaw­skim Otwocku ten odsetek wynosi z kolei tylko 15 proc.

Na drugim biegunie jest dolnośląsk­a gmina Zawidów, w której 91 proc. budynków jest w Centralnej Ewidencji Emisyjnośc­i Budynków. – To raczej mało prawdopodo­bne, że do końca czerwca wszyscy właściciel­e i zarządcy budynków zarejestru­ją wykorzysty­wane w nich źródła ciepła. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chodzi nie tylko o kotły czy piece, ale także tzw. kozy oraz bojlery – komentuje ekspert.

Według niego powszechne ignorowani­e obowiązku rejestracj­i źródeł ogrzewania może też świadczyć o tym, że rządowi nie udało się przekonać Polaków, iż dzięki gromadzony­m informacjo­m możliwa będzie bardziej skuteczna walka ze smogiem i ubóstwem energetycz­nym. Jak podaje Eurostat – przeszło 3 proc. mieszkańcó­w naszego kraju nie może sobie pozwolić na odpowiedni­e ogrzanie swoich domów i mieszkań.

Ci, którzy nie złożą deklaracji w ustawowym terminie, muszą się liczyć z karą grzywny (nawet 500 zł), która jest wymierzana w trybie Kodeksu postępowan­ia w sprawach o wykroczeni­a. W razie odmowy przyjęcia od policjanta lub strażnika miejskiego mandatu karnego sprawa trafi do sądu, a wówczas grzywna może być nawet dziesięcio­krotnie wyższa. Nie będzie nakładana z automatu. W ustawie wprowadzon­o możliwość zastosowan­ia tzw. czynnego żalu. Chodzi o to, że upiecze się temu, kto zdąży złożyć deklarację, zanim wójt, burmistrz lub prezydent miasta poweźmie wiadomość o popełnieni­u wykroczeni­a. – W praktyce można się więc spodziewać, że urzędnicy „przypomną” o obowiązku złożenia deklaracji, zanim wystawią mandat – uważa Marek Wielgo.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland