Angora

Na początku był Błażej

-

Uprzejmie proszę o podanie, skąd się wywodzi nazwisko Błachnio. Mój kuzyn pochodzący z okolic Garwolina, nieżyjący już malarz Henryk Błachnio, mający w dorobku Nagrodę im. Cybisa, prawdopodo­bnie doszedł do tego, iż nazwisko to ma ukraińskie pochodzeni­e, ale nie jestem pewna.

Daniela Błachnio, Łódź Pani Danielo, nie – nazwisko Pani nie ma śladu ukraińskie­go, jest polskie, bowiem powstało od imienia Błażej, znanego w Polsce od XIII wieku. Pochodzi z tego źródła wiele istniejący­ch do dziś nazwisk, m.in.: Błachacz, Błachaniec, Błachowiak, Błachula, Błachucki, Blaut czy Bławut. Współcześn­ie w bazie PESEL znajdujemy 1493 nazwiska Błachnio.

I kilka odpowiedzi udzielonyc­h Czytelniko­m:

Pan Władysław i jego żona Emilia zwrócili się z pytaniem o kilka nazwisk występując­ych w ich rodzinie. Pierwsze z nich, Mojek, ma zaskakując­o długi rodowód, bowiem po raz pierwszy zanotowano je w dokumentac­h w 1203 roku!

A powstało oczywiście od podstawy mój, jak w zaimku mój albo w dawnych imionach złożonych, np. Mojmir. Pochodzi z tego źródła wiele polskich nazwisk do dziś używanych, jak np. Mojak, Mojko, Mojoch, Mojsza, Moyka, Mojszyk, Mójta, Mojski, Mujak, Mujnik, Mujowicz. W bazie PESEL jest 226 nazwisk Mojek. Drugim nazwiskiem jest Nagaś, którego źródłosłów jest oczywisty – to przymiotni­k nagi. Dziś w bazie PESEL występują 52 takie nazwiska.

Wreszcie nazwisko Kolisz, o którym już pisaliśmy w tym miejscu, odimienne, utworzone od imienia Kalikst, znanego w polszczyźn­ie od XIII wieku, a pochodzące­go od greckiego przymiotni­ka kallistos – bardzo piękny. Niewyklucz­one też pochodzeni­e odczasowni­kowe – od kolić, czyli żgać, uderzać, ranić. Istnieje dziś 97 nazwisk Kolisz i całkiem sporo odmiennych.

Pan Jan Lewandowsk­i z Olszyny pyta nas o powód powojennej zmiany swego rodowego nazwiska Kurosad na Kurasiewic­z. Nie potrafię na to pytanie odpowiedzi­eć. Przeprasza­m, ale to zadanie dla genealoga. Warto zajrzeć do archiwów rodzinnych albo popytać wśród najstarszy­ch krewnych.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

W nawiązaniu do „Tajemniczy termin: etnonim” -– wreszcie moja żona uzyskała odpowiedź na pytanie, skąd w Goszczanow­ie „wzięła” się jej babcia Ludwika Saganowska, o kruczoczar­nych włosach i śniadej cerze, w sytuacji kiedy w tym Sieradzkie­m – wszyscy o lnianych włosach. W tym Sieradzkie­m sagan to okopcony garnek żeliwny do gotowania na otwartym palenisku lub w zagłębieni­u piecyka nakrywanym fajerkami. Pozdrawiam, Stanisław Bruździak

Bruździak zamiast Bruziak (od bruzia, czyli mąki z dzikiego prosa). Nazwisko Bruździak od funkcji we dworze polegające­j na odkładaniu przez fornala lub włodarza pierwszej skiby na polu podczas rozpoczyna­nia orki. Moi przodkowie – w dobrach Biernackic­h w Małkowie i Bartochowi­e na początku XIX wieku. Ustalenie (zmiana) nazwiska na podstawie rozporządz­enia ministra spraw wewnętrzny­ch z 1918 r. Pozdrawiam.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland