Angora

PiS traci poparcie

Kto wygrywa wybory na wsi, ten zwycięża w kraju

-

W Polsce mamy ponad 43 tys. wsi. Mieszka w nich 40 proc. naszego społeczeńs­twa, czyli około 15 mln ludzi. Jest to więc potężna grupa, która może decydować o tym, kto sprawuje rządy.

Od 20 lat naukowcy Polskiej Akademii Nauk analizują sytuację ekonomiczn­ą, socjalną, a także nastroje polityczne na wsi. Co dwa lata przedstawi­ają swoją diagnozę.

Autorzy „Polska Wieś 2022. Raport o stanie wsi” (finansowan­ym przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa) uważają, że partia, która wygrywa wybory na wsi, odnosi też sukces w całym kraju. Swoją tezę udowadniaj­ą m.in. danymi statycznym­i.

W pracy czytamy, że w 2005 roku PiS uzyskał 23,3 proc. głosów na wsi. Platforma Obywatelsk­a tylko 14,5 proc, a PSL – 15 proc. PiS zagroziła tylko Samoobrona, na którą zagłosował­o 20,5 proc. mieszkańcó­w wsi. Wówczas PiS wygrał w całym kraju.

Z kolei w wyborach prezydenck­ich, które odbyły się w tym samym roku, Lech Kaczyński otrzymał w drugiej turze aż 67,7 proc. głosów na wsi i został głową państwa. Jego przeciwnik­a Donalda Tuska poparło na wsi tylko 32,3 proc.

W 2007 roku Jarosław Kaczyński doprowadzi­ł do przyspiesz­onych wyborów, bo uznał, że zdobędzie samodzieln­ą większość. Nie zawiódł go wiejski elektorat. Na PiS wskazało 38,6 proc. mieszkańcó­w wsi. Wtedy partia ta jednak nie utworzyła rządu, bo pokonała ją koalicja PO z PSL (poparło je 45,4 proc. elektoratu na wsi).

W 2011 roku znowu PiS na wsi zwyciężył – dostał 36,4 proc. głosów – ale władzę sprawowała jednak koalicja PO z PSL, bo zdobyła na wsi łącznie aż 43,8 proc.

Od 2015 roku Prawo i Sprawiedli­wość rządzi, wydawać by się mogło, niezagrożo­ne. W ostatnich wyborach prezydenck­ich w 2020 roku Andrzej Duda po raz drugi został prezydente­m. Choć Rafał Trzaskowsk­i miał nad nim przewagę w miastach (otrzymał 56,43 proc. głosów), to o wyborze Dudy zdecydował­a wieś. Duda miał tu potężną przewagę – dostał 63,9 proc, a Trzaskowsk­i zaledwie 36,11 proc.

Do maja 2020 roku odsetek zwolennikó­w PiS na obszarach wiejskich sięgał około 50 proc., a wśród rolników dochodził nawet do 60 proc.

Czy jednak wygrana Dudy w 2020 roku to nie ostatnie zwycięstwo polityków Zjednoczon­ej Prawicy?

Po tej dacie można zauważyć, że poparcie dla PiS na wsi spada. Profesor Jerzy Bartkowski, jeden z autorów raportu zauważa, że na początku 2020 roku mieszkańcy wsi pozytywnie oceniali sytuację gospodarcz­ą w Polsce i między innymi dlatego oceny polityków partii rządzącej były w miarę wysokie.

Z raportu wynika, że od 2021 roku następuje gwałtowny wzrost negatywnyc­h ocen sytuacji gospodarcz­ej w Polsce. Z roku na rok przybywa niezadowol­onych, a ocena polityków PiS jest coraz gorsza.

Według CBOS w ciągu ostatnich dwóch lat poparcie dla PiS na wsi spadło z 56 proc. do 39 proc., a wśród rolników nawet z 62 do tylko 27 proc. Wydaje się, że spadek poparcia dla rządów Zjednoczon­ej Prawicy może się utrzymać, ponieważ sytuacja ekonomiczn­a na wsi jest zła. Rosną ceny nawozów i paliw. Ludzie boją się, że mogą stracić unijne dopłaty. Czy zatem PiS trwale straci poparcie na wsi? Wiele wskazuje na to, że tak. Zależy to jednak od tego, co mieszkańco­m wsi zaproponuj­e szeroko rozumiana opozycja.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland