Angora

Od neandertal­czyka do Swarovskie­go

-

Prawdopodo­bnie najstarszą znalezioną biżuterią są polerowane szpony orła bielika, które około 130 tys. lat temu zdobiły strój neandertal­czyka na terenie dzisiejsze­j Chorwacji. Nieco młodsze są ozdoby z muszli ślimaka, które archeolodz­y odnaleźli w Izraelu i Maroku. Noszono też ozdoby z piór i kolorowych kamieni. Nasi dalecy przodkowie używali biżuterii jako amuletu i dla podkreślen­ia swojej społecznej pozycji.

W Egipcie już w okresie Starego Państwa, a więc 4 – 4,5 tysiąca lat temu, powszechne było noszenie ozdób z miedzi. Z czasem pojawiły się wyroby ze złota, srebra i szlachetny­ch kamieni. Egipscy mężczyźni o wysokim statusie przy sandałach i przepasce na biodra nosili złote łańcuchy, które służyły także jako rodzaj portfela, gdyż zdejmując jedno czy kilka ogniw, można było płacić nimi za różne transakcje czy usługi. Fenicjanom zawdzięcza­my biżuterię ażurową, a starożytny­m Rzymianom – pierścionk­i i pierścieni­e.

Wspaniałą biżuterię tworzyły nie tylko wielkie starożytne cywilizacj­e, ale także ludy koczownicz­e. Znalezione w scytyjskic­h kurhanach w Ukrainie złote ozdoby sprzed 2,5 tysiąca lat kunsztem zadziwiają najlepszyc­h współczesn­ych jubilerów.

Aż do końca XIX wieku, a właściwie do pierwszej wojny światowej ozdoby nosiły zarówno panie, jak i panowie. Dziś widok mężczyzny z sygnetem (choćby był herbowy) budzi zdziwienie. Za to w Stanach Zjednoczon­ych nawet elita z dumą nosi sygnety uczelni, jednostek wojskowych, już nie mówiąc o tych przyznawan­ych za mistrzostw­o NBA.

Dziś, tak jak w okresie neolitu, do łask wracają ozdoby z materiałów nieszlache­tnych: muszelek, drewna, a także nieznanego wówczas plastiku, szkła i kamieni syntetyczn­ych.

Na polskim rynku, razem z szarą strefą, działa około 15 tys. podmiotów zajmującyc­h się produkcją różnego rodzaju biżuterii o wartości dochodzące­j do 4 miliardów zł rocznie.

Ale to znikomy ułamek światowego rynku. Tylko Swarovski – austriacki­e przedsiębi­orstwo zajmujące się produkcją wyrobów ze szkła kryształow­ego – notuje przychody w wysokości 3 mld euro rocznie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland