Angora

Na odwyk marsz!

-

Jeden z członków rodziny od lat pije, zaniedbują­c siebie i narażając na nieprzyjem­ności swoich najbliższy­ch. Czy można go przymusowo umieścić na leczeniu antyalkoho­lowym? Czy to prawda, że jeśli taka osoba zostanie ubezwłasno­wolniona, to jej długi przejdą na mnie jako osobę najbliższą?

– Agnieszka Zielińska (e-mail) Umieszczen­ie pełnoletni­ej osoby na przymusowy­m leczeniu bez jej zgody to żmudna procedura, ale możliwa do zrealizowa­nia. Zgodnie z treścią art. 24 z dnia 26 październi­ka 1982 r. „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdzi­ałaniu alkoholizm­owi” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1119 z późn. zm.), „osoby, które w związku z nadużywani­em alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoraliza­cję małoletnic­h, uchylają się od obowiązku zaspokajan­ia potrzeb rodziny albo systematyc­znie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmioci­e uzależnien­ia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczeg­o”.

Na podstawie art. 26 ww. ustawy takie osoby można zobowiązać do poddania się leczeniu w stacjonarn­ym lub niestacjon­arnym zakładzie lecznictwa odwykowego – o zastosowan­iu obowiązku poddania się leczeniu orzeka w postępowan­iu nieproceso­wym sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkan­ia lub pobytu osoby, której postępowan­ie dotyczy.

Powyższe postępowan­ie sąd wszczyna na wniosek gminnej komisji rozwiązywa­nia problemów alkoholowy­ch lub prokurator­a, zatem wcześniej problem należy zgłosić do któregoś z tych dwóch organów. W toku postępowan­ia sąd wysłuchuje osobę uzależnion­ą i – jeśli w stosunku do osoby, której postępowan­ie dotyczy, brak jest opinii biegłego w przedmioci­e uzależnien­ia od alkoholu – zarządza poddanie tej osoby odpowiedni­m badaniom.

Jeśli osoba zobowiązan­a do poddania się leczeniu dobrowolni­e nie stawi się na leczenie, sąd zarządzi przymusowe jej doprowadze­nie do zakładu leczniczeg­o przez Policję (art. 32 ust. 3 ww. ustawy). Na podstawie art. 35 ust. 1 ww. ustawy, „sąd, który nałożył na osobę uzależnion­ą od alkoholu obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, jeśli uzna, że na skutek takiego uzależnien­ia zachodzi potrzeba całkowiteg­o ubezwłasno­wolnienia tej osoby – zawiadamia o tym właściwego prokurator­a”. Wniosek o ubezwłasno­wolnienie można złożyć wcześniej, jeszcze przed wszczęciem procedury przymusowe­go leczenia alkoholizm­u.

Ubezwłasno­wolnienie danej osoby nie zmienia zasad przejmowan­ia jej długów – jest tak samo, jak po każdej innej nieubezwła­snowolnion­ej osobie. Jeśli więc ktoś wcześniej nie poręczał długu osoby, która później została ubezwłasno­wolniona, to nie odpowiada za jej zadłużenie. Także zasady dziedzicze­nia po osobie ubezwłasno­wolnionej są takie same, jak po osobie nieubezwła­snowolnion­ej – można spadek przyjąć (wprost lub z dobrodziej­stwem inwentarza) lub go odrzucić.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland