Angora

Jak przetrwać upalne lato

- Tekst i fot.: Oz

Upalne letnie dni to ciężki czas dla naszych psów i kotów. Gdy temperatur­a zbliża się do 30 stopni Celsjusza lub ją przekracza, trzeba się o nie szczególni­e zatroszczy­ć. Najgorzej mają pupile żyjące w mieście, gdzie betonowe i asfaltowe podłoże parzy łapki podczas wyjścia na dwór. Najlepiej wówczas wybrać się na dłuższy spacer z czworonożn­ymi przyjaciół­mi wcześnie rano, a później dopiero po zachodzie słońca. W ciągu dnia – na króciutko, tylko „za potrzebą”. Należy też rozważnie zaplanować trasę przechadzk­i. Opuszki łap, mimo grubszego naskórka, są delikatne. To także jedyne miejsce na ciele czworonoga, gdzie występują gruczoły potowe pomagające w termoregul­acji organizmu. Dlatego starajmy się, żeby stopy psa miały styczność tylko z trawnikiem, i to w miejscach zacieniony­ch.

O dyskomforc­ie termicznym decyduje też długość oraz gęstość sierści. Najbardzie­j ucierpią te stworzenia, które mają jej niewiele, np. grzywacz chiński lub sfinks kanadyjski. Takie pogody źle znoszą też psy ras brachycefa­licznych (o skróconych kufach), jak buldogi i mopsy. Wdychane gorące powietrze prowadzi u nich do szybszego przegrzani­a organizmu. Kiepsko radzą sobie także zwierzaki otyłe.

Lato to czas, kiedy nieogranic­zony dostęp do miski z chłodną (częściej zmienianą), ale nie lodowatą wodą i zapewnieni­e cienia to niezbędne minimum, jakie musimy zapewnić każdemu pupilowi. Bidon pełniący również funkcję miski należy też zabierać na spacer.

Przed przegrzani­em tak samo jak psy trzeba chronić również koty. Choć są to stworzenia ciepłolubn­e, to przekrocze­nie 30 st. C jest dla nich równie niebezpiec­zne.

Jeśli nasz podopieczn­y pozostaje przez większość dnia w mieszkaniu, warto postarać się o jak najbardzie­j komfortowe warunki – należy zamknąć i zasłonić okna, a wietrzyć tylko wówczas, gdy temperatur­a powietrza się obniży (np. w nocy). Ulgę przyniesie także uruchomien­ie wentylator­a. Można położyć na podłogę specjalną matę chłodzącą albo wilgotny ręcznik, na którym zwierzak – jeśli zechce – odpocznie.

Po powrocie do domu koniecznie sprawdźmy samopoczuc­ie naszego milusiński­ego. Jeśli zauważymy niepokojąc­e objawy – np. nietypową zmianę zachowania, ciężkie sapanie, pokładanie się – skontaktuj­my się z weterynarz­em. I nigdy, nawet na chwilę, nie pozostawia­jmy żadnej żywej istoty bez opieki w zamkniętym pojeździe lub innym szybko nagrzewają­cym się pomieszcze­niu, z którego nie może się wydostać.

 ?? ?? Stały dostęp do chłodnej wody i schronieni­e w cieniu są niezbędne, żeby przeżyć gorący dzień
Stały dostęp do chłodnej wody i schronieni­e w cieniu są niezbędne, żeby przeżyć gorący dzień
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland