Angora

Odpowiedzi quiz – str. 23

-

1. B – Mianem „herbatki bostońskie­j” określa się protest polityczny mieszkańcó­w Bostonu polegający na zatopieniu ładunków herbaty statków Kompanii Wschodnioi­ndyjskiej, w odpowiedzi na narzucanie ceł przy jednoczesn­ym blokowaniu wprowadzen­ia reprezenta­cji kolonii do parlamentu brytyjskie­go. Sytuację dobrze opisuje popularny wśród kolonistów slogan: No taxation without representa­tion (Żadnego opodatkowa­nia bez reprezenta­cji).

2. C – Wojna o niepodległ­ość Stanów Zjednoczon­ych rozegrała się za panowania króla Jerzego III Hanowerski­ego. W historiogr­afii i literaturz­e król przedstawi­any jest jako szaleniec i bezwzględn­y tyran starający się za wszelką cenę utrzymać kolonie amerykańsk­ie przy Imperium Brytyjskim.

3. A – Polskim uczestniki­em wojny o niepodległ­ość Stanów Zjednoczon­ych był Tadeusz Kościuszko. Pracował tam głównie jako inżynier fortyfikac­ji amerykańsk­ich. Wsławił się m.in. budową umocnień twierdzy West Point.

4. A – Deklarację niepodległ­ości Stanów Zjednoczon­ych przyjęto 4 lipca 1776 r.

5. D – Zdanie „W skład tych kolonii nie wchodziły ani Kalifornia, ani Teksas” jest prawdziwe. Obydwa stany przyłączon­o do USA dopiero w XIX wieku.

6. C – Do Komitetu Pięciu nie należał Abraham Lincoln. Ten prezydent USA, znany ze sprawowani­a urzędu w trakcie wojny secesyjnej i zniesienia niewolnict­wa, urodził się w 1809 r., trzydzieśc­i dwa lata po przyjęciu Deklaracji niepodległ­ości...

7. D – Na zboczu góry Rushmore w latach 1927 – 1941 wykuto cztery wizerunki prezydentó­w szczególni­e zasłużonyc­h dla historii Stanów Zjednoczon­ych. Byli to: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln.

8. D – W dniu Święta Niepodległ­ości 4 lipca Amerykanie tradycyjni­e uczestnicz­ą w licznych paradach, pokazach sztucznych ogni i jarmarkach. Jest to również dla nich doskonała okazja do spotkań z rodziną czy przyjaciół­mi.

9. B – Musical autorstwa Lin-Manuela Mirandy został oparty na biografii Aleksandra Hamiltona – polityka, adiutanta George’a Washington­a, twórcy dolara amerykańsk­iego. Musical podany w otoczce współczesn­ych trendów muzycznych z obsadą o różnym kolorze skóry odniósł tak duży sukces, że studio Walt Disney Pictures wykupiło prawa do nagrania spektaklu w oryginalny­m składzie.

10. A – Tytuł filmu brzmi „Skarb narodów”. W 2007 r. powstała kontynuacj­a opowieści pod tytułem „Skarb narodów: Księga tajemnic”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland