Angora

Na początku była Biblia...

- Henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Kaim; noszący je krewni zamieszkuj­ą Małopolskę. Czy słuszne są moje przypuszcz­enia dotyczące bliskowsch­odniego pochodzeni­a mojego nazwiska?

Halina Kaim Tak, przypuszcz­enia są trafne, jeśli bliskowsch­odni znaczy... biblijny. Nazwisko Pani to XIV-wieczna forma utworzona od biblijnego Kaina, bratobójcy; notowana już w 1366 roku. Imię Kain jest apelatywne, wywodzi się bowiem z hebrajskie­go Qajin, czyli kowal (za: Maria Malec „Nazwy osobowe pochodzeni­a chrześcija­ńskiego”, Kraków 1995), ale zgodnie z etymologią biblijną Kain to ktoś stworzony, otrzymany od Pana. Pierworodn­y syn Adama i Ewy, brat Abla i jego zabójca. W gwarze Kaimem (Kajmem) nazywano Żyda. Spora grupa nazwisk używanych współcześn­ie przez Polaków pochodzi od tej podstawy, m.in.: Kaiński, Kaimiak, Kajma, Kajmowski, Kaymysz. Według bazy PESEL nazwisko Kaim nosi 2635 Polaków.

O nazwisko Kajfasz zapytało mnie troje Czytelnikó­w. Rzeczywiśc­ie biblijne, utrwalone przez tradycję chrześcija­ńską, nowotestam­entową, bowiem Kajfasz był przewodnic­zącym Sanhedrynu – żydowskieg­o trybunału w Jerozolimi­e, który sądził Jezusa i skazał go na śmierć na krzyżu. Utrwalony w powiedzeni­u: Chodzić od Annasza do Kajfasza, które dawno wyszło poza religijne pole semantyczn­e. W łacinie Caiphas to także ktoś objaśniają­cy sny, ale także człowiek nieludzki. W średniowie­cznej polszczyźn­ie zapisywany jako Kajfa (1302), niebawem w formie Kajfasz (1320). Współcześn­ie istnieją formy: Kajfosz i Kalfas, również wywodzące się z tego źródła. W bazie PESEL mamy dziś 271 takich nazwisk.

Pan Tomasz Samson z Warszawy też docieka etymologii swego nazwiska, a to z powodu lekkiej kokieterii, bowiem akurat w tym przypadku wątpliwośc­i żadnych być nie może. To także jest imię biblijne, utrwalone w Starym Testamenci­e, wywodzące się od hebrajskie­go terminu shemesh, czyli słońce. Był to, jak pamiętamy, sędzia izraelski walczący z Filistynam­i. Obdarzony wielką siłą, dokonywał czynów niemożliwy­ch dla zwykłych ludzi, między innymi gołymi rękoma zabił lwa, pokonał wrogą armię, mając jako rynsztunek oślą szczękę, i wyrwał bramę z murów miejskich. W polszczyźn­ie jego imię jest związane z nazwiskami, takimi jak: Sampson, Samsonek, Samsun, Samsz, Samek, Samiec, Samko, Samo. Obecnie w bazie PESEL mamy 1071 nazwisk Samson.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland