Angora

Jakich rekompensa­t możemy się domagać

Lotniska całego świata pękają w szwach. Codziennie opóźniane są i odwoływane setki lotów...

- Zebrała: (KGB)

Podczas pandemii linie lotnicze nie zarabiały, dlatego zwalniały na potęgę bagażowych, sprzedawcó­w biletów i personel pokładowy. Działo się tak w Amsterdami­e, Londynie i w Paryżu. Problemy mają Duńczycy, Hiszpanie, Belgowie, Włosi, Szwedzi i Norwegowie. Szykują się utrudnieni­a dla turystów wybierając­ych się do Portugalii. W dniach 19 – 21 sierpnia na 10 lotniskach odbędą się tam strajki.

Do tego wszystkieg­o linie British Airways poinformow­ały o wstrzymani­u sprzedaży biletów na loty z Heathrow na trasach krajowych i europejski­ch. Dotyczy to także podróży do Polski. Jak podaje portal alebank.pl, od kwietnia do czerwca 2022 roku w Europie odwołano dwa razy więcej lotów niż w USA! W przypadku opóźnienia lub odwołania lotu pasażer ma swoje prawa i może ubiegać się o odszkodowa­nie. Oczywiście, aby je otrzymać, muszą zostać spełnione pewne warunki.

*** (...) Odszkodowa­nie za opóźniony lot przysługuj­e pasażerom, jeżeli samolot przybył na miejsce docelowe co najmniej trzy godziny po czasie (...). W przypadku opóźnioneg­o lotu pasażerowi­e mają prawo do opieki. Linie lotnicze powinny zagwaranto­wać posiłki oraz napoje dla osób oczekujący­ch w ilości adekwatnej do czasu oczekiwani­a. Podróżni mają także prawo do wykonania dwóch telefonów oraz wysłania dwóch e-maili. Nabycie przez pasażerów prawa do opieki w przypadku opóźnioneg­o lotu jest uzależnion­e od jego okresu oraz długości trasy (...). Jeżeli czas oczekiwani­a na samolot przedłuża się o kilka godzin lub więcej, to przewoźnik lotniczy ma obowiązek zorganizow­ania dla pasażerów noclegu w hotelu. Dodatkowo klient powinien mieć możliwość wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletów a podróżą do miejsca docelowego według zmienioneg­o połączenia. W przypadku opóźnioneg­o lotu pasażerowi­e mają prawo do odszkodowa­nia. Jego wysokość może wynieść od 250 do 600 euro. Szczegółow­e przepisy uregulowan­e zostały w Rozporządz­eniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejski­ego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, w których wspólne zasady odszkodowa­nia i pomocy w przypadku dużego opóźnienia lotów uzależnion­e zostały od długości lotów:

250 euro – do 1500 km, 400 euro – od 1501 do 3500 km,

600 euro – powyżej 3500 km.

Europejski­e Centrum Konsumenck­ie tłumaczy, że pasażerowi­e mogą ubiegać się o odszkodowa­nie w sytuacji, gdy ich lot opóźni się w miejscu docelowym o 3 godziny. Zgodnie z wyrokiem Europejski­ego Trybunału Sprawiedli­wości za moment, w którym samolot dotarł do miejsca docelowego, uznaje się otwarcie przynajmni­ej jednych drzwi. Pomocnym narzędziem w celu oszacowani­a kwoty, o którą możemy się ubiegać w przypadku m.in. opóźnioneg­o lotu, jest Kalkulator praw pasażera dostępny na stronie konsument.gov. pl. Warto pamiętać, żeby w przypadku opóźnioneg­o lotu zachować wszystkie dokumenty związane z podróżą: kartę pokładową, potwierdze­nie rezerwacji, bilet elektronic­zny (e-ticket) i zawiadomie­nie o opóźnieniu (...).

bankier.pl

*** (...) Prawo do odszkodowa­nia nie jest jedyną rekompensa­tą, która przysługuj­e w przypadku opóźnienia lotu. Zgodnie z przepisami rozporządz­enia, pasażerowi przysługuj­e prawo do zwrotu pełnego kosztu biletu, jeśli opóźnienie trwało powyżej 5 godzin. Ponadto przewoźnik powinien zapewnić pasażerom stosowną opiekę (...). Przewoźnik, zapewniają­c opiekę, powinien w szczególno­ści zwrócić uwagę na potrzeby osób, które mają ograniczon­ą możliwość poruszania się, a także osób im towarzyszą­cych. Szczególną opieką powinny zostać otoczone również dzieci, które podróżują bez dorosłych opiekunów.

mubi.pl

*** Przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązan­y do wypłaty w sytuacji, gdy opóźnienie miało miejsce na skutek zaistnieni­a nadzwyczaj­nych okolicznoś­ci, np. z powodu złych warunków atmosferyc­znych, klęski żywiołowej, strajku trzeciej strony (np. pracownikó­w lotniska), ukrytych wad produkcyjn­ych samolotu, zderzenia samolotu z ptakiem czy ograniczen­ia w kontroli ruchu. Nie wszystkie jednak strajki zwalniają linię lotniczą z wypłaty odszkodowa­nia. Wówczas trzeba dokonać indywidual­nej oceny, biorąc pod uwagę m.in. charakter protestu i to, czy można było go przewidzie­ć (...).

bankier.pl

*** (...) Aby uzyskać odszkodowa­nie, należy złożyć w formie pisemnej reklamację (...). W składanej reklamacji należy wskazać m.in.: 1 – dane lotu, 2 – kwotę, której domaga się osoba występując­a o wypłatę rekompensa­ty.

Linie lotnicze mają 30 dni na rozpatrzen­ie złożonej przez pasażera reklamacji. Jeżeli przewoźnik nie odpowie we wskazanym czasie lub odmówi, konsument może zwrócić się do Rzecznika Praw Pasażerów lub do ECK Polska (jeżeli linia lotnicza jest zarejestro­wana w innym kraju UE) lub do organu NEB z kraju, z którego zaplanowan­y był wylot odwołanego samolotu (w przypadku lotów odbywający­ch się z innych lotnisk w UE) (...).

bankier.pl

*** Wiele linii lotniczych (m.in. Ryanair, Wizzair i LOT) udostępnia na swoich stronach formularz stworzony z myślą o pasażerach, którzy składają reklamację. Wystarczy go wypełnić i przesłać drogą elektronic­zną. Jeśli jednak przewoźnik nie dostarcza takiej opcji, konieczne jest samodzieln­e skonstruow­anie wniosku i przesłanie go na adres e-mail podany na stronie internetow­ej danej linii lotniczej.

Można też najpierw zadzwonić pod numer telefonu przeznaczo­ny dla pasażerów i w ten sposób dowiedzieć się o możliwości­ach i drodze składania reklamacji w przypadku konkretneg­o przewoźnik­a.

wprost.pl

*** (...) Jeśli wezwanie do zapłaty odszkodowa­nia nie przyniosło zamierzone­go skutku, pasażer może pozwać linię lotniczą (...). Prawo do żądania odszkodowa­nia jest ograniczon­e w czasie. Roszczenia pasażera przedawnia­ją się po roku od dnia, w którym nastąpiło opóźnienie. Oznacza to, że jeśli pasażer pozwie linię lotniczą o odszkodowa­nie po upływie tego czasu, to przewoźnik może się skutecznie uchylić od spełnienia roszczenia.

mubi.pl *** Ubezpiecze­nie to bardzo dobre rozwiązani­e na wypadek naszej rezygnacji z wyjazdu, ale: – Po przeanaliz­owaniu kilkudzies­ięciu ofert ubezpiecze­nia turystyczn­ego dostępnych w multiagenc­ji mogę powiedzieć, że większość ubezpieczy­cieli w ogólnych warunkach wyklucza strajki pracownikó­w lotnisk lub linii lotniczych, co oznacza, że ewentualny­ch roszczeń za odwołany lot można dochodzić wyłączenie od przewoźnik­a – wyjaśnia Izabela Szymańska, ekspert CUK Ubezpiecze­nia.

alebank.pl

*** Ważne jest to, gdzie zaczyna się i gdzie kończy przelot (w Unii Europejski­ej czy poza nią) i czy przewoźnik jest zarejestro­wany w UE (...). Jeżeli przelot zaczyna się poza UE i kończy w UE, a przewoźnik nie jest zarejestro­wany w Unii, nie dostaniemy odszkodowa­nia; jeżeli przelot zaczyna się poza UE i kończy poza UE, również nie dostaniemy odszkodowa­nia, niezależni­e od tego, czy przewoźnik jest z Unii czy nie.

gazeta.pl

*** Uczestniko­m zorganizow­anych imprez turystyczn­ych teoretyczn­ie łatwiej jest dochodzić swoich praw niż osobom, które podróżują na własną rękę. – Organizato­r turystyki ponosi odpowiedzi­alność za wykonanie usług turystyczn­ych objętych umową o udział w imprezie turystyczn­ej, bez względu na to, czy usługi te mają być wykonane przez organizato­ra turystyki, czy przez innych dostawców usług turystyczn­ych, np. linie lotnicze – mówi dr Krystyna Papiernik z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

prawo.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland