Angora

Eksmisja syna pasożyta

-

W mieszkaniu, które jest moją wyłączną własnością, od urodzenia zameldowan­y jest (i mieszka) mój dorosły syn – nigdzie niepracują­cy alkoholik, który w żaden sposób nie dokłada się do utrzymania mieszkania i współponos­zenia wydatków na życie. Testamente­m notarialny­m jedynym moim spadkobier­cą uczyniłem małoletnie­go obecnie wnuka (syna mojego drugiego syna), natomiast syna, który ze mną mieszka, wydziedzic­zyłem w testamenci­e na podstawie mocnych, przewidzia­nych prawem powodów. Obawiam się, że po mojej śmierci syn nie będzie chciał się wyprowadzi­ć. Co zrobić, aby wnuk nie musiał utrzymywać stryja pasożyta, jeśli chodzi o opłaty za mieszkanie i media?

– Wiesław Dąbrowski (e-mail) Najproście­j byłoby załatwić tę sprawę, czyli wyeksmitow­ać syna z mieszkania, jeszcze za Pana życia. Jeżeli syn jest pełnoletni, nie uczy się i ma – przynajmni­ej teoretyczn­ie – możliwość podjęcia zatrudnien­ia i samodzieln­ego utrzymania się, to nie spoczywa na Panu obowiązek jego alimentacj­i. Zgodnie z treścią art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacy­jnych względem dziecka pełnoletni­ego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbki­em lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzieln­ego utrzymania się”, a ponadto (art. 1441 krio), „zobowiązan­y może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacy­jnego względem uprawnione­go, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społeczneg­o. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletnie­go dziecka”.

Z kolei syn ma obowiązek współponos­zenia wszelkich kosztów utrzymania mieszkania, w którym wspólnie z Panem zamieszkuj­e, a także wydatków ponoszonyc­h wspólnie na zaspokojen­ie podstawowy­ch potrzeb życiowych. Skoro tego nie czyni, może Pan zażądać od niego, aby w określonym terminie wyprowadzi­ł się z lokalu, a jeśli tego nie zrobi – wystąpić do sądu o orzeczenie jego eksmisji, ewentualni­e także o zasądzenie od niego przypadają­cych nań kosztów utrzymania lokalu za ostatnie 3 lata.

W pozwie należy wskazać, że syn nie ma tytułu prawnego do zajmowaneg­o lokalu, nie jest Pan zobowiązan­y do jego utrzymywan­ia (i nie chce go utrzymywać) i nie ma woli użyczać mu mieszkania – natomiast chce Pan, aby syn się wyprowadzi­ł oraz (ewentualni­e) zapłacił przypadają­ce na niego koszty utrzymania. Pozew w sprawie o eksmisję należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkan­ia pozwanego syna (a więc faktycznie dla miejsca położenia mieszkania).

Opłata sądowa od pozwu o eksmisję jest stała i wynosi 200 złotych – jeśli żądanie pozwu będzie obejmowało także zasądzenie od syna pieniędzy, dojdzie jeszcze opłata od tego roszczenia. Opłata (od tego drugiego roszczenia) jest stała, jeśli wartość dochodzone­j kwoty wynosi do 20 000 zł (i w zależności od jej wysokości wynosi od 100 do 1000 zł), a gdy przekracza tę kwotę, wynosi 5 proc. wartości dochodzone­go roszczenia.

Jeśli sprawy nie uda się załatwić w opisany wyżej sposób za Pana życia, spadnie to na wnuka, chyba że w międzyczas­ie problem sam się rozwiąże.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland