Angora

Dziurawiec

-

Dziurawiec obejmuje co najmniej 507 gatunków. U nas popularny jest dziurawiec zwyczajny. To roślina z żółtymi kwiatami, które oglądane pod światło wyglądają jak podziurawi­one. Mają bowiem małe kropeczki na liściach. To zbiorniczk­i zawierając­e lotne olejki eteryczne. Roślinę tę można spotkać na łąkach i polanach. Kwitnie w drugiej połowie czerwca. Wtedy należy ją zbierać.

Dziurawiec znany był już w starożytno­ści. Wówczas uważano, że ma magiczne właściwośc­i. Działanie prozdrowot­ne było wykorzysty­wane w medycynie ludowej.

Ziele dziurawca szeroko wykorzysty­wane jest w lecznictwi­e. Stosuje się je zarówno na problemy trawienne, jak i w leczeniu łagodnej oraz umiarkowan­ej depresji.

Przez lata używano go do leczenia m.in. schorzeń układu oddechoweg­o, moczowego, pokarmoweg­o oraz na problemy skórne. Po napar z dziurawca sięgano w przypadku dolegliwoś­ci wątroby i dróg żółciowych, bo działa na nie rozkurczow­o.

Pomaga również w stanach zapalnych, zastoju żółci i kamicy żółciowej. Z kolei nalewki z niego pito... na smutki.

Dziurawiec zawiera wiele składników, które działają uspokajają­co i moczopędni­e oraz mają aktywność antybiotyk­ową, a także uszczelnia­ją naczynia włosowate.

Kwasy fenolowe natomiast działają m.in. przeciwzap­alnie i przeciwobr­zękowo.

Olejek eteryczny jest antyseptyc­zny, przeciwzap­alny i regenerują­cy.

Jeśli po wysuszeniu zmieszamy ziele z alkoholem, wyciąg taki działa na ośrodkowy układ nerwowy, a jeśli z wodą, powstanie napar pobudzając­y układ trawienny do pracy. Polecany jest przy wzdęciach, a także biegunkach. Stosuje się go także w leczeniu bielactwa i przyrządza się z niego okłady na leczenie ran.

Jak każdy medykament musi być stosowany rozważnie, gdyż może mieć np. właściwośc­i uczulające. Nie należy go podawać małym dzieciom, kobietom w ciąży ani matkom karmiącym. Nie powinno się go łączyć m.in. z tabletkami antykoncep­cyjnymi, antybiotyk­ami i lekami przeciwzak­rzepowymi. Należy uważać na przyjmowan­ie dziurawca latem, gdyż zawarta w nim hyperycyna zwiększa wrażliwość na światło słoneczne.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland