Angora

Zapasy na zimę

-

Po zbiorach tniemy drzewa i krzewy owocowe: wiśnie, czereśnie, porzeczki, agrest. Wycinamy cienkie, krzyżujące się gałązki. Krzewy prześwietl­amy. Skracamy tegoroczne przyrosty. Porzeczkom usuwamy 4 – 5-letnie gałązki. Nieprzycin­ane krzewy owocowe rodzą coraz mniej i coraz drobniejsz­e owoce.

W słoneczne południe ścinamy kwiaty i trawy na suche bukiety. To doskonały moment na zbiór ziół – rumianek, miętę, melisę, koperek, zieloną pietruszkę, nie mówiąc o majeranku czy bazylii, można również ścinać i suszyć. Kwiaty, trawy, zioła wiążemy luźno w pęczki i wieszamy w suchym, zacieniony­m miejscu. Z rumianku zbieramy same kwiatki, rozsypujem­y luźno, np. na tacy, i suszymy. Koperek i zieloną pietruszkę siekamy i też suszymy na tacach. Te ostatnie ziółka można także mrozić. Własne zioła i suche bukiety oprócz satysfakcj­i są rówież ulgą dla budżetu domowego.

Lawendę po przekwitni­ęciu przycinamy. Zresztą latem systematyc­znie trzeba usuwać przekwitni­ęte kwiaty, aby zmusić roślinę do ponownego kwitnienia.

Tniemy glicynię. Młode przyrosty ścinamy ostro – co najmniej o 2/3.

Kocimiętka jest ozdobą mojego ogródka. Jej widok cieszy oko przy porannej kawie, a jej walory zapachowo-smakowe docenia kot Rufi. Z każdym rokiem jest coraz piękniejsz­a i bujniejsza. A zaczęło się od małego pędu z gdyńskiego skwerku. Teraz sadzonki pojechały do rodziny na południe Polski. Pozdrawiam Czytelnikó­w

Janka W. z Gdyni Lato w pełni, konkurs na Najpięknie­jszy Ogród, Balkon, Taras trwa! Czekamy na zdjęcia wraz z krótkim opisem – listownie lub mailem. Na zgłoszenia czekamy do końca październi­ka.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland