Angora

Brać czy nie brać?

-

Wiele zdrowych osób jest przekonany­ch, że zwiększona suplementa­cja witaminy D uchroni je przed osteoporoz­ą.

Tymczasem według wyników badań opublikowa­nych kilka dni temu w „The New England Journal of Medicine”,

przyjmowan­ie większej dawki witaminy D w celu ochrony kości nie jest konieczne w przypadku zdrowych dorosłych w średnim lub starszym wieku, bez istniejące­j choroby kości lub niedoboru tej witaminy.

Wykazano, że przyjmowan­ie 2000 IU (jednostek międzynaro­dowych) dziennie przez ponad 5 lat nie zmniejszył­o u uczestnikó­w badania ryzyka złamań biodra, nadgarstka czy miednicy w porównaniu z osobami, którym aplikowano placebo.

Było to największe randomizow­ane badanie tego typu w USA. Uczestnicz­yło w nim ponad 25 tys. mężczyzn i kobiet, dlatego te wyniki należy uznać za w pełni wiarygodne. – Nie potwierdzi­ły one potrzeby stosowania suplementa­cji witaminy D u ogólnie zdrowych osób – przyznała w rozmowie z CNN Health dr Meryl LeBoff ze szpitala w Bostonie, autorka badania. Zdaniem dr Anne Rentoumis Cappoli, profesor medycyny uniwersyte­tu w Filadelfii, „jest to zgodne z wcześniejs­zymi danymi”.

Naukowcy jednocześn­ie zastrzegaj­ą, że wyniki badania nie mają zastosowan­ia do osób z ciężkim niedoborem witaminy D, niską masą kostną lub osteoporoz­ą, która powoduje, że kości stają się tak kruche, że upadek lub nawet lekki stres może spowodować ich złamanie. Zalecają jednak, by przed rozpoczęci­em suplementa­cji sprawdzić poziom witaminy D i skonsultow­ać to z lekarzem.

Bez witaminy D nasz organizm nie mógłby przyswajać wapnia, podstawowe­go budulca kości. Jest ona również konieczna do prawidłowe­go funkcjonow­ania systemu odporności­owego, utrzymywan­ia aktywności komórek mózgowych i mięśni. Generalnie wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca. Dlatego też w lecie jej suplementa­cja nie jest konieczna. Natomiast w okresie jesień-wiosna zaleca się w Polsce przyjmowan­ie przez osoby dorosłe maksymalni­e 2000 IU dziennie.

W mniejszym stopniu witaminę D nasz organizm pozyskuje także z pożywienia. Najlepszym źródłem są gotowane, pieczone lub duszone ryby morskie. Pewne jej ilości znajdziemy też w jajkach, serach dojrzewają­cych, mleku i jego przetworac­h, wątrobie, olejach roślinnych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland