Angora

Pióro, bo... żebro?

- Henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Nazywam się Pióro. Nie mam wątpliwośc­i, że nazwisko moje pochodzi od ptasiego pióra, które w pewnym momencie stawało się przyrządem do pisania. Ale moją pewność łamią znane mi inne znaczenia rzeczownik­a pióro; między innymi mówi się przecież pióro wiosła, mówi się też metaforycz­nie, że ktoś ma dobre pióro, czyli potrafi dobrze pisać... Jak więc określić, od jakiego znaczenia wywodzi się moje nazwisko?

Tadeusz, Zielona Góra Panie Tadeuszu, jak każde nazwisko pochodzące od apelatywu, czyli rzeczownik­a pospoliteg­o, i ono charaktery­zuje się sporą frekwencją we współczesn­ej bazie PESEL. Znamy takich nazwisk 2667 (i kilka odmiennych). Niewątpliw­ie źródłosłow­em nazwiska było ptasie pióro, ale znamy też inne, późniejsze znaczenia, od których można je wywieść. Historyczn­ie rzecz ujmując, rzeczownik pióro w rozumieniu upierzenia znany był (co poświadcza­ją źródła pisane) od XIV wieku, zaś wiek później ustaliło się znaczenie pióra jako narzędzia do pisania wykonanego z ptasiego pióra albo trzciny. Według „Słownika odapelatyw­nych nazwisk Polaków” L. Tomczak piórem już w staropolsz­czyźnie nazywano pismo. Także wspomnianą przez Pana umiejętnoś­ć pisania zwano dobrym piórem. W dobie staropolsk­iej piórem nazywano świadectwo wystawione na piśmie, ale także urząd pisarza bądź samego pisarza (na tej samej zasadzie szewca zwano Kopytem, a Skibą chłopa pracująceg­o na roli). Również piórem w epoce staropolsk­iej określano rybią płetwę albo pustą łodygę rośliny (stąd trzcina). Wreszcie piórem nazywano różne części narzędzi albo urządzeń. Co do wiosła, to znaczenie zostało przeniesio­ne ze względu na jego formę, bo przypomina kształtem pióro ptaka. Piórem nazywano często całe ptasie skrzydło. W gwarze miało również szereg znaczeń – od zdrobnione­go pióreczka, czyli kitki zrobionej z farbowanyc­h piórek, przypinany­ch do kapelusza w święta, po pióro u kądzieli, pługa czy młynka (techniczne określenia). Piórami niekiedy nazywano żebra zwierząt albo szerokie skrzydła kapelusza. S.B. Linde przytacza jeszcze rzadsze znaczenia, które przecież mogły lec u początków Pańskiego nazwiska, np. „Czupryny wygolone na piórko”. Mimo pospoliteg­o (semantyczn­ie) pochodzeni­a godność Pióro należała też do dwóch rodów szlachecki­ch, noszących herby Bończa i Ślepowron.

Skąd się wzięło?

Waluga, powstało od czasownika walić, w szerokim jego znaczeniu: nurzyć, rozwalać, uderzać, sunąć ociężale. Albo od imion męskich rozpoczyna­jących się na Wal-, jak Walenty lub Walerian. W tej grupie mieści się także nazwisko Walo. 487 nazwisk.

Sasal, być może odetniczne, od imigranta z Saksonii (Sasa) albo od XV-wiecznego polskiego herbu Sas. 492 nazwiska.

Milichowic­z, najpewniej od przymiotni­ka miły, ale możliwe też od imion złożonych, typu Miłobor lub Miłosław. 5 nazwisk.

Bienias, odimienne, od Benedykta lub Beniamina. Notowane już w 1793 roku. 3235 nazwisk.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland