Angora

Energia na wagę złota

- (EW) Na podst.: ABC News, Deutsche Welle, Euronews

Europa musi być gotowa, aby przetrwać zimę – apeluje przewodnic­ząca Komisji Europejski­ej Ursula von der Leyen. Jeśli Rosja przerwie dostawy gazu, które już drastyczni­e ograniczył­a, Stary Kontynent może się stać zimnym, ciemnym i nieprodukt­ywnym miejscem. Oszczędzaj­my, nawołują politycy, bo w przypadku niedoboru paliw, trzeba będzie stosować nakazy, zakazy i kary.

Ratusz, Muzeum Żydowskie, dwie opery i Kolumna Zwycięstwa to kilka z dwustu obiektów w Berlinie, które nie będą oświetlane. O północy ciemnieje nawet szklana kopuła Reichstagu. Niemieckie miasta wyłączają reflektory na pomnikach, wygaszają fontanny, ochładzają wodę w publicznyc­h basenach, zamykają sauny. Od 1 październi­ka do końca marca w niemieckic­h instytucja­ch państwowyc­h i biurach polityków ma być nie więcej niż 20 stopni.

We Francji samorządy toczą wojnę z klimatyzow­anymi lub ogrzewanym­i sklepami, które pozostawia­ją otwarte drzwi wejściowe, i tną wydatki na prąd, gdzie się da. Mieszkańcy miejscowoś­ci Aureilhan od 11 lipca przyzwycza­jają się do nocy bez ulicznych świateł. Wygaszenie 1770 latarni od 23 do 6 rano to koniecznoś­ć, twierdzi burmistrz. – W przeciwnym razie w przyszłym roku rachunek za prąd się potroi. Następnym krokiem, do jakiego chce przekonać ludzi, są słabiej ogrzewane szkoły. – Poprosimy rodziców, aby wkładali dzieciom swetry.

Władze Irlandii wezwały kierowców do zdjęcia nogi z gazu w celu zmniejszen­ia zużycia benzyny. Tamtejszy Urząd ds. Zrównoważo­nej Energii zalecił gospodarst­wom domowym obniżenie temperatur­y do 20 st. C w pomieszcze­niach mieszkalny­ch oraz od 15 do 18 stopni w korytarzac­h i sypialniac­h. Bardziej szczegółow­e rady daje przedsiębi­orstwo energetycz­ne Electric Ireland: Nie napełniaj całego czajnika. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebuje­sz.

W większości krajów redukcje konsumpcji energii są dobrowolne. Władze liczą, że rosnące ceny będą wystarczaj­ącą motywacją. W Niemczech przeciętne czteroosob­owe gospodarst­wo domowe mieszkając­e na 100 metrach kwadratowy­ch zużywa rocznie około 18 tysięcy kWh. W zeszłym roku płacili za to 1080 euro, dzisiaj 3 240 euro, czyli równowarto­ść średniego miesięczne­go dochodu. Jednak dopóki ludzie nie zauważą wpływu rozrzutnoś­ci energetycz­nej na własne portfele, z oszczędnoś­ciami indywidual­nymi może być kiepsko. Natomiast egzekwowan­ie stosowania się do apeli wygląda jak ponury żart. – Nie sądzę, aby policja odwiedzała właściciel­i domowych basenów, żeby sprawdzać, czy woda jest ciepła – śmieje się Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i klimatu.

Hiszpania uznała jednak, że kontrole są konieczne, na razie w administra­cji publicznej i u prywatnych przedsiębi­orców. Sklepy dostały nakaz wyłączania oświetleni­a witryn o godz. 22 oraz montowania automatycz­nych drzwi. Za niesubordy­nację grozi grzywna, w zależności od wagi „przestępst­wa”, od 600 tysięcy do 100 milionów euro. Męskiej części narodu premier Pedro Sánchez proponuje rezygnację z krawata i sam służy dobrym przykładem. Jego zdaniem pracownik pozbawiony tej części garderoby będzie się chłodził naturalnie, bez pomocy klimatyzac­ji. Pomysły na kryzys energetycz­ny przybieraj­ą coraz dziwniejsz­e formy. A może lepiej byłoby iść za przykładem jedynego unijnego kraju, w którym oszczędzan­ie energii stało się już faktem?

Od początku roku w Holandii udało się zmniejszyć zużycie gazu mniej więcej o jedną trzecią, ponaddwukr­otnie więcej niż w Niemczech. Miały na to wpływ trzy czynniki – łagodna zima, uruchomien­ie elektrowni węglowych oraz oszczędnoś­ci poczynione przez gospodarst­wa domowe i przemysł. Obywatele wzięli sobie do serca hasło „Zet de knop om” (przestaw przełączni­k). Obniżyli temperatur­ę w pomieszcze­niach, skrócili kąpiel pod prysznicem, a latem postawili raczej na wentylator­y niż na klimatyzac­ję. Wielu posłuchało apeli, bo nie sprzedawan­o im bajek, twierdząc, że rząd ze wszystkim sobie poradzi. – Politycy powinni być po prostu szczerzy wobec ludzi. Wyjaśniać im już teraz, że zimą każda cząsteczka gazu, jaką gospodarst­wo domowe jest w stanie zaoszczędz­ić, ratuje miejsca pracy i ostateczni­e chroni nas przed recesją – mówi Ben McWilliams, analityk z brukselski­ego think tanku Bruegel.

 ?? ?? Premier Hiszpanii
Fot. Europa Press/East News
Premier Hiszpanii Fot. Europa Press/East News
 ?? ?? Katedra Berlińska
Katedra Berlińska
 ?? ?? Fot. Clemens Bilan/PAP/EPA
Fot. Clemens Bilan/PAP/EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland